Dünya Gündemi - Öne Çıkanlar

  • Giriş : 12.11.2006 / 00:00:00

Saat 17:30 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar derlenmiştir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cezayir, Fransa'nın ülkede 130 yıl süren sömürge yönetimi sırasında işlediği suçları kabul etmesi halinde Paris'le ilişkileri geliştirebileceğini bildirdi. Devlet televizyonunda yayınlana bir forumda dün gece konuşan Başbakan Abdülaziz Bilhadim, Fransa'yla, her iki tarafın da çıkarına olacak şekilde, ilişkileri geliştirmeye hazır olduklarını fakat önce Fransa'nın ülkesinde işlediği suçları itiraf etmesi gerektiğini vurguladı.

MOGADİŞU - Somali'de kuzey cephesi açıldı

Somali'nin başkenti Mogadişu ile ülkenin güneyini kontrolü altında tutan yönetim, geçici hükümetle barış görüşmelerinin kesilmesinin ardından kuzeydeki Puntland özerk bölgesi sınırındaki bir kasabayı ele geçirdiğini duyurdu.

MOSKOVA - Güney Osetya bağımsızlık için 'evet' diyecek

Güney Osetya'nın bağımsızlık için bugün gerçekleştirdiği referandumun kabul edilmesi bekleniyor. Uzmanlara göre Güney Osetya lideri Eduard Kokoity'i de aynı gün gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yeniden lider olarak seçilecek.

SÜLEYMANİYE - Süleymaniye'de Amerikan sponsorluğunda uluslararası fuar

Irak-Amerikan Ticaret Odası tarafından organize edilen Uluslararası Ticaret Fuarı, Irak'ın kuzeyindeki Süleymaniye kentine bağlı Tasluca kasabasında başladı. Kürt ve Arap şirketlerinin yanı sıra Japonya, İran ve Türkiye'den de toplamda 370 kadar firmanın katıldığı fuarın açılışı, dün bölgesele Kürt yönetiminin Başbakanı Neçirvan Barzani tarafından yapıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious