Dünya Gündemi - Öne Çıkanlar

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

Saat 17:30 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

MOSKOVA - NATO uzmanları, Rusya'yı doğal gaz karteli oluşturmakla suçladı

NATO uzmanları, Rusya'nın tüm doğalgaz rezervlerini kontrol altına alacak dev bir enerji karteli oluşturmaya çalıştıdığını iddia etti. NATO Ekonomi Komisyonu tarafından hazırlanan raporda Rusya'nın öncülüğünde doğalgaz rezervlerine sahip ülkelerin 'doğalgaz OPEC'i olarak tanımlanabilecek ciddi bir çalışma içinde bulunulduğu belirtildi.


STRASBOURG - Saakaşvili: Rusya'ya gaz için 230 dolar ödemeyeceğiz

Gürcistan Devlet Başkanı Mikhail Saakaşvili, Rus enerji şirketi Gazprom'un doğalgaz için talep ettiği yüksek fiyatı ödemeyeceklerini söyledi. Saakaşvili, bazı komşu ülkelerin Rusya'dan bin metreküp doğalgazı 65 ila 110 dolar arasında değişen fiyatlarla aldıklarını hatırlattı. Kendilerine önerilen 230 doları 'politik fiyat' olarak nitelendiren Gürcistan lideri, bu durumdan kurtulmak için çıkış yolu bulabileceklerini ifade etti.


STOCKHOLM - İsveç, insan tacirliği tanıklarına vatandaşlık veriyor

İsveç, son yıllarda hızlı bir şekilde artan insan tacirliğini önlemek için ilginç bir metoda başvurdu. Dünyanın en refah ülkelerinden biri olan İskandinav ülkesi İsveç, insan tacirliği yapanları ele verenlere vatandaşlık veriyor. İsveç, bu metod ile cinsel sömürü, zorla çalıştırma, kölelik, organ hırsızlığı gibi sömürü biçimlerinde ortaya çıkan, insan ticareti yapan grupları çökertmeyi planlıyor.


BAĞDAT - Bağdat'ta Eğitim Bakanlığında çalışan 100 kişi kaçırıldı

Irak'ın başkenti Bağdat'ta Eğitim Bakanlığı'nda çalışan 100 personelin polis üniforması giyen silahlı kişilerce kaçırıldığı bildirildi. Görgü tanıkları, silahlı kişilerin bakanlık çalışanlarını kimliklerine bakarak Şii veya Sünni diye ayırdıkları ve Sünnileri alıp gittikleri sırada polisin de orada olduğunu söyledi. Bu arada, Amerikan askerlerinin dün gece Irak'ın Ramadi kentinde düzenledikleri operasyonda 35 kişiyi öldürdükleri bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious