Dünya Gündemi - Öne Çıkanlar

  • Giriş : 07.12.2006 / 00:00:00

Saat 14:30 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar derlenmiştir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Avrupa Birliği'ne üyelik müzakerelerinin yavaşlatılması tehlikesiyle karşı karşıya kalan Türkiye, bir havalimanı ile limanını Kıbrıs Rum kesimi araçlarına açmayı teklif etti. Türkiye, bunun karşılığında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Ercan havalimanı ile Mağusa limanının doğrudan ticarete açılmasının istendiğini bildirdi. Avrupa Birliği, öneriyi 'olumlu bir adım' olarak nitelendirirken, Rum kesimi ise Ercan Havaalanı'nın açılmasına onay vermeyeceklerini açıkladı. KKTC ise izolasyonlar kalkmadan Türkiye'nin adım atmasını beklemediklerini bildirdi.

LEFKOŞA - Serdar Denktaş: "Burada 'başbakanım' diyen adam bile Türkiye'nin Kıbrıs'la ilgili önerisini bilmiyor"

Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş, Türkiye'nin bir havaalanı ile limanını Kıbrıslı Rumlara açılmasını içeren teklifinden Kıbrıs'ta kimsenin haberi olmadığını ifade ederek hükümeti eleştirdi.

VİYANA - Avusturya'da koalisyon görüşmelerinde Türkiye'nin AB'ye katılımına "hayır" kararı çıktı

Avusturya'da 1 Mart'ta yapılan genel seçimden sonra hükümeti kurmak için görüşmelerini sürdüren ülkenin iki büyük partisi, "Türkiye'nin AB'ye katılımına karşı" yönündeki kararda anlaştı.

BAĞDAT - Irak'ta dün 11 Amerikan askeri öldürüldü

Irak genelinde dün düzenlenen beş ayrı saldırıda en az 11 Amerikan askeri öldürüldü. Bu ayın ilk 6 gününde öldürülen askerlerin sayısı 31'e yükselmiş oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious