Dünya Gündemi - Öne Çıkanlar

  • Giriş : 21.01.2007 / 00:00:00

Saat 17:30 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar derlenmiştir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Filistin görüşmelerinde üst düzey müzakereci olan Saib Erakat, Filistin sorununun ayrımcılığa tahammülü olmadığını ifade ederek, halkların üzerindeki baskının kaldırılması için ulusal birlik hükümetinin kurulmasını istedi. Suriye'de temaslarda bulunan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Ababs'ın, bu akşam Hamas'ın siyasi lideri Halid Meşal ile görüşeceğini aktaran Erakat, Abbas'ın tek isteğinin de Filistin içinde suikastların ve çatışmaların sona ermesi ve Filistin halkı üzerindeki ambargonun kaldırılması olduğunu belirtti.

KUDÜS - "Amerika Irak'tan çekilirse Türkiye ve İran kuzey Irak'ta çatışır"

İsrail'de yayınlanan Haaretz gazetesinde bugün yer alan bir makalede, Amerikan askerlerinin Irak'tan çekilmesi halinde İran ve Türkiye'nin kuzey Irak'ta çatışabileceği savunuldu. Gazete yer alan "Irak'ta üçüncü bir seçenek - Kürtler" imzalı makalede ABD'nin kuzey Irak'ı da terk etmesi durumunda "Türkiye ile İran'ın çatışmasının olasılığının büyük olduğunu" iddia edildi.

BAĞDAT - Irak'ta Sadr grubu, hükümeti boykotuna son verdi

Irak'ta Şii lider Mukteda El Sadr grubu, iki aydır sürdürdüğü Irak Başbakanı Nuri El Maliki hükümetine boykotunu sona erdirdiğini duyurdu. Sadr'ın Irak Parlamentosu'ndaki grubundan avukat Salih Hasan İsa El İgaili, "Siyasi sürece yeniden katılıyoruz" açıklamasını yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious