Dünya Gündemi - Öne Çıkanlar

  • Giriş : 24.03.2007 / 00:00:00

Saat 14:30 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TAHRAN - İran: "İngilizlerin yasadışı girişi şüpheli bir hareket"

İran Dışişleri Bakanlığı, İngiliz donanmasına bağlı 15 askerin İran karasularına yasadışı girişini 'şüpheli bir hareket' olarak nitelendirdi. Bakanlık Sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, İngiliz askerlerinin bu eylemini kesin bir dille kınadı. Fars haber ajansı, askerlerin 'saldırgan eylemlerini' izah etmeleri için başkente getirildiğini duyurdu. Avrupa Birliği Dönem Başkanı Almanya ise, askerlerin derhal serbest bırakılmasını isteyeceklerini açıkladı.

NEW YORK - İran'a yönelik yaptırımları artırılması bugün oylanıyor

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, İran'a nükleer programı nedeniyle uygulanan yaptırımların artırılmasını oylamak üzere bugün TSİ 21:00'de toplanıyor. Oylama, dün İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın ABD'nin vizeyi geç vermesi nedeniyle toplantıya katılmama kararı alması ve 15 İngiliz askerinin İran karasularında yakalanmasıyla gergin bir atmosferde yapılacak.

BAKÜ - "Azerbaycan-Türkiye Tarih Fonu" kurulacak

Azerbaycan - Türkiye Tarih Fonu" kurulacak. İki ülkeden bilim adamları, siyaset ve iş çevrelerinin yer alacağı kurumun amacı Ermeni meselesinde birlikte hareket planını uygulamak.

VARŞOVA - Polonya Cumhurbaşkanı: "AB genişlemeye devam etmeli"

Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski, Avrupa Birliği'nin dinamik kalması ve küresel bir oyuncu olabilmesi için genişlemeye devam etmesi gerektiğini söyledi. Kaczynski, Türkiye'nin üyelik çabalarını da desteklediğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious