Dünya Gündemi - Öne Çıkanlar

  • Giriş : 26.03.2007 / 00:00:00

Saat 14:30 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

WASHINGTON - Türk Büyükelçiliği'nde düzenlenen resepsiyonda Ermeni meselesi gündemdeydi

ABD'nin başkenti Washington'da bugün başlayacak olan Türk Amerikan İlişkileri Konferansı öncesinde Türk Büyükelçiliği'nde bir resepsiyon verildi. Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ve Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ve ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson'un da katıldığı resepisyonda ağırlıklı olarak sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısı gündeme geldi.

LONDRA - The Guardian: "Kendine güvenen Türkiye, batıya değil doğuya bakıyor"

The Guardian gazetesi Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerini ele aldığı yazısında, Avrupa'nın şovenizm davranışlarının Türkiye'de "Avrupa'ya ihtiyacımız yok" düşüncesini ortaya çıkardığını yazdı. Gazete, "Kendine güvenen Türkiye, batıya değil doğuya bakıyor" yorumunda bulundu.

LONDRA - İran'ın alıkoyduğu İngiliz askerlerin durumu iyi

İngiltere Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, İran'ın alıkoyduğu askerlerin sağlığının iyi olduğunu söylediğini bildirdi.

SYDNEY - Çanakkale yadigarı hançerleri, gerçek sahiplerine teslim etti

Çanakkale'de savaşan bir Anzak askerinin esir düşen iki Türk subayından aldığı hançerler 92 yıl sonra Türklere teslim edildi.

YENİ DELHİ - Hindistan'da Türkçe sevdalıları artıyor

Dünyanın en yaygın konuşulan dilleri arasına giren Türkçe tarihte de birçok dile beşiklik yaptığı ortaya çıktı. Hindistan ile Pakistan'da yaygınlıkla kullanılan dillerden olan Urduca ile Türkçe arasındaki ortak kelimelerin toplandığı ilk sözlük Türkiye'nin Hindistan Büyükelçiliği tarafından basıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious