Dünya Gündemi - Öne Çıkanlar

  • Giriş : 26.05.2007 / 14:59:00

Saat 14:30 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

WASHINGTON - Amerikan istihbarat raporunda "Türkiye Kürtlerine otonomi" öngörüsü

Amerikan istihbarat uzmanlarının Irak'ın 2003 yılındaki işgalinden önce hazırladıkları bir raporda, Saddam sonrasında "Türkiye'deki Kürtlerin önemli ölçüde otonomi kazanacakları" öngörüsünde bulunuluyor.

PEKİN - Ankara Valisi Önal: "Patlama örgüt işi, bu olay vatandaşın devlete güvenini tazeledi"

Çin'de bulunan Ankara Valisi Kemal Önal, Ankara'daki patlamanın bir örgüt işi olduğunu ve bu patlamanın hemen çözülmesinin halkın devletine güvenini tazelediğini söyledi.

BAĞDAT - ABD, Irak'taki görüşmeden iki gün önce İran'ı suçladı

Irak'ın başkenti Bağdat'taki Sadr semtine operasyon düzenleyen Amerikan güçleri İran'la bağlantılı olduğu öne sürülen bir kişiyi tutuklarken, 5 kişiyi de öldürdü.

NEW YORK - "Washington, Irak'taki askerlerin yüzde 50'sini çekmeyi düşünüyor"

New York Times gazetesi, Washington'un Irak'taki askerlerinin yüzde 50'sini gelecek sene geri çekmek için pekçok "konsept" üzerinde çalıştığını yazdı.

PRİŞTİNE - Kosova'daki Osmanlı eserlerini Avrupalı kurumlar restore ediyor

Kosova'daki Osmanlı eserlerinin birçoğu Batı devletlerinin desteği ile onarım ve koruma altına alınıp, onların hizmetine de sunuluyor. Geçtiğimiz yıl Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı ve Kosova Kültür Bakanlığı arasında Kosova'da yıkılma tehlikesiyle karşılanan Osmanlı'dan kalma tarihi Sinan Paşa Camii ve Priştine'deki Fatih Camii onarım protokoli imzalanmasına rağmen hala çalışmalar başlanmadı.

LEFKOŞA - Alman Meclisi'nin kararı KKTC'yi memnun etti

Alman meclisinin Kıbrıs'a yönelik kararı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde memnuniyet yarattı. KTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın sözcüsü Hasan Erçakıca yaptığı açıklamada, "Almanya Parlamentosu'nun Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak aldığı kararı, Almanya'nın Kıbrıs sorununa olan ilgisini göstermesi bakımından memnuniyetle karşıladık. " dedi.

BİŞKEK - Kırgızistan'da 15'inci yılını kutlayan Türk okullarına Devlet Şeref Belgesi

Kırgızistan'da 1992 yılından bu yana faaliyet gösteren Sebat Eğitim Kurumları, 15'inci yılında, başarılı bir eğitim öğretim faaliyeti sürdürmesi, gençleri iyi bir şekilde yetiştirmesi ve Kırgızistan eğitim sistemine sağladığı katkılarından dolayı Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev tarafından 'Yüksek Şeref Belgesi' ile ödüllendirildi.

İSKENDERİYE - 'İslam ve terör' kelimeleri, kapitalist sistemin uydurması

Temel felsefesi tüketim olan kapitalist sistemin, yeni pazarlar bulmak için yeni düşmanlara da ihtiyacı olduğunu, bunun için de İslam'ı terörle özdeşleştirerek bu dini dolaylı yollardan düşman ilan ettiği ifade ediliyor. Mısır'ın İskenderiye kentinde üç gün süren İslam: Gelenek ve Etikler başlıklı konferansta dünyanın dört bir yanından gelen akademisyenler diyalog, hoşgörü, İslam'ın teröre bakışı gibi konuları masaya yatırdı.

NEW YORK - Amerikalı evinde sigara içtirmiyor

Her 4 Amerikan evinden 3'ünde sigara içme yasağı bulunduğu belirlendi. Bu konuda yapılan araştırma, yaklaşık 10 yıl önce yüzde 43 olan sigara yasaklı ev oranının radikal şekilde arttığını belirledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious