Dünya Gündemi - Öne Çıkanlar

  • Giriş : 29.05.2007 / 17:42:00

Saat 17:30 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

VİYANA - Avusturya gazetesi: "PKK, Avusturyalı şirketleri tehdit ediyor"

Avusturya'nın Österreich gazetesi, terör örgütü PKK'nin Ilısu Barajı'nın yapımına katılımı olacak Avusturyalı şirketleri tehdit ettiğini yazdı.

STOCKHOLM - İsveçli sosyal demokratlar CHP'nin Sosyalist Enternasyonal'den atılmasını isteyecek

İsveç'in başkenti Stockholm'de ABF binasında Türkiye ile Avrupa Birliği ilişkilerinin ele alındığı bir toplantıda konuşan İsveç Sosyal Demokrat Partili milletvekili Anne Ludvigsson, 'millliyetçi ve faşist' olarak nitelendirdiği CHP'nin Sosyalist Enternasyonal'den atılmasını isteyeceklerini söyledi.

MOSKOVA - Putin: Füze kalkanı projesi Avrupa'yı barut fıçısına çevirir

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'nin planladığı füze kalkanı projesinin Avrupa'yı barut fıçısına çevireceği uyarısı yaparken, Rus Savunma Bakanlığı kıtalararası füze denemesi yaptığını duyurdu.

BAKÜ - Azerbaycan'da ezan eskisi gibi okunmaya devam edecek

Azerbaycan'da ezanın hoparlörlerden okunmasına sınırlama getiren ve bazı yayın organlarında 'Ezan yasaklandı' şeklinde yansıtılan yeni düzenleme uygulamay konmasından bir hafta sonra kaldırıldı. Karar, Azerbaycan'daki İslam işlerinden sorumlu Kafkas Müslümanları İdaresi Başkanı Allahşükür Paşazade'nin Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'le görüşmesinin ardından geri alındı.

WASHINGTON - Barış annesi Sheehan eylemlerinden vazgeçti: Oğlumu yarı yolda bıraktım

Irak'ta oğlunu kaybettikten sonra Amerikan yönetimini ve ABD Başkanı George Bush'u hedef alan protestolarıyla savaş karşıtlarının sembolü haline gelen Cindy Sheehan, eylemlerine son verdiğini duyurdu.

BAĞDAT - Bağdat'ta bombalı saldırılar: 38 ölü

Irak'ın başkenti Bağdat'ta bomba yüklü araçlarla düzenlenen iki ayrı saldırıda 38 kişi öldü, yüzden fazlası da yaralandı.

LONDRA - Anadolu gelenekleri Londra'ya taşındı

Süleymaniye Kültür Merkezi'nin Kuzey Londra'daki Clissold Park'ta ilk defa organize ettiği Yaz Kültür Festivali'ne halkın ilgisi yoğun oldu. Haftasonu açılan 3 Haziran'a kadar devam edecek festivalde, Türk mutfağı ve gelenekleri tanıtılıyor ve kültürel etkinlikler gerçekleştiriliyor.

YENİ DELHİ - Müzikal yapımları ile ünlenen Bollywood, 186 kişinin öldüğü Bombay saldırılarını film yapacak

Hindistan'ın müzik ve sinema sektörü Bollywood, ülkenin ticari kalbi Bombay'da geçtiğimiz yıl yaşanan ve 186 kişinin ölümüne neden olan terör saldırılarını beyaz perdeye aktarma kararı aldı. Müzikal yapımları ve filmlerdeki dans sekansları ile ünlenen Bollywood'un yapımcıları, ilk kez gerçek bir olayı senaryolaştırmaya karar verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious