Dünya gündemin de öne çıkanlar

  • Giriş : 30.05.2006 / 00:00:00

Saat 18:00 itibariyle dünya gündeminde öne çıkan gelişmeler şu şekilde:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BRÜKSEL - Belçika'da terör yargıçlarının sayısı artırılıyor

Belçika'da uzun zamandır gündemde olan, terör uzmanı yargıçların sayısının artırılmasına yeşil ışık yakan Adalet Bakanı Laurette Onkelinx'in 13 sorgu hakiminin atamalarını önümüzdeki ay gerçekleştirileceği bildirildi.

BRÜKSEL - Solana: "ABD ile İran'ın görüşmesinden memnun olurum"

Avrupa Birliği (AB) Güvenlik ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana, ABD ile İran'ın direk görüşmelerde bulunmasından memnun olacaklarını ancak görüşmeye iki tarafın karar verebileceğini söyledi. Solana, Avrupa Parlamentosu'nda (AP) yaptığı konuşmada, İran'ın uluslararası bir güç olmaya başladığını belirterek iki tarafın görüşmesinin mantıklı olacağına işaret etti. Solana, "Bana sorarsanız iki tarafın görüşmesinden memnun olurum. Bu görüşmeyi onaylarım." şeklinde konuştu.

ATİNA - Kardak yakınlarında Türk ve Yunan askeri gemileri arasında gerginlik

Türkiye ile Yunanistan'ı savaşın eşiğine getiren Kardak Adası'nın yakınlarında bulunan bir Yunan balıkçı teknesinin Türk askeri gemilerince bölgeyi terk etmesini istenmesi üzerine tekneye yardıma Yunan Sahil Güvenlik gemileri geldi. Yunan ve Türk gemilerinin pozisyonlarını koruduğunu belirtildi.

ATİNA - Yunan Kültür Bakanı evinin yakınlarında patlama

Yunanistan Kültür Bakanı George Voulgarakis'in evinin yakınlarında meydana gelen patlamada arabalar kullanılmaz hale geldi. Patlamada ölen ya da yaralanan olmadı.

BAĞDAT - Irak Özel Temsilcisi Oğuz Çelikkol, yeni Irak hükümetine destek vermek için Bağdat'a geldi

Irak Özel Temsilcisi ve Büyükelçi Oğuz Çelikkol, yeni kurulan Irak hükümetine Türkiye'nin desteğini ve hükümetin mesajlarını iletmek için bugün Bağdat'a geldi. Çelikkol, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'yi Türkiye'ye davet ederken, Zebari bu daveti olumlu karşıladı.

BAĞDAT - Saddam davasında savunma tanığı: "İdam edildiği söylenenlerden bazıları hâlâ hayatta"

Duceyl katliamı davasının bugünkü duruşmasında tanınmamak için perde arkasından ifade veren bir savunma tanığı, Saddam Hüseyin'in hayatına kastedenlerden bazılarının yurtdışına kaçtığını ve bu kişilerin Saddam'ın 2003 yılında devrilmesinin ardından Irak'a döndüklerini söyledi. Tanık, "Bazıları İran'dan, bir kısmı da Amerikan tanklarıyla geldi" şeklinde konuştu

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious