Dünya hâlâ çizgi çizgi

  • Giriş : 08.07.2006 / 00:00:00

TRT’nin Walt Disney’den satın alacağı 21 çizgi filmin içinde bulunan “Piglet” isimli domuz karakteri ortalığı karıştırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dört yıllık lisans hakkını alan ve bunun için Walt Disney’e 4 milyon 77 bin 500 dolar ödeyecek olan TRT’nin “Türk kültür yapısına uymayan” çizgi filmleri yayınlamama tavrına takılan Piglet, medyanın nazarında politik bir malzemeye dönüştü. New York Times gazetesi bile “Piglet’in Winnie the Pooh’ta bir arkadaşı olabilir ancak Türk devlet televizyonu TRT’de hiç dostu yok” yorumu yapmakta gecikmedi. Hatta aynı haberde Başbakan Erdoğan ve partisi AK Parti’nin “çoğunluğu Müslüman olan ancak ciddi bir laik yapısı bulunan Türkiye’de İslam’ın etkisini artırmaya çalışmakla suçlandığı” ifade edildi. Yani bir domuz karakteri hükümeti sarsan bir krize dönüştü. Piglet görüşler arasına çizgi çekti.
Oysa tek kanallı TRT döneminde yayınlanan onlarca çizgi film, buna benzer birçok politik öge barındırmasına rağmen bu tarz bir tartışmaya sebebiyet vermezlerdi. Çizgi filmler mi bozuldu yoksa günümüzün büyük çocukları mı fazlasıyla politize oldular sorularını bir kenara bırakarak geçmişin çizgi filmlerine doğru bir yolculuğa çıkalım istedik. Merdiveni 30’a ve 40’a dayayanların hatırlamakta zorlanmayacağı çizgi kahramanları günümüzün kahramanları ile karşılaştırmaksa size düşüyor.

Atom Karınca:

Süper güçlü karıncamız kafasındaki antenlerle uçar ve kahramanlık sergilerdi. Çalışkanlık sembolü Atom Karınca “Atom karınca geliyooor” diye ünlemesi sayesinde mahallelere sloganı çıkmıştı.

Arı Maya:

Mahkum giysisi giymiş birini andıran Arı Maya maceradan maceraya atılan bir çizgi film karakteriydi.

Yakari:

Siyah beyaz renkli bir atı, bir de kartalı olan Kızılderili çocuk Yakari, ağır çekim bir çizgi filmdi.

Değerli:

‘Kih kih kih’ nidalarıyla gülen bu yaramaz köpeği hatırlamayan çıkmaz. Sahibesi teyzenin yapılan onca yaramazlığı görmeyip ardından “Aferin canım, uslu uslu durmuş” demesi hoştu. Sonrasında ‘Değerli gibi gülmek’ şeklinde bir deyim bile türemiştir.

Nils ve Uçankaz:

Yaramaz çocuklara seslenen maceracı çocukların gönlüne taht kurmuştu. Kazların uçmama gerçeğini ters yüz ederek uçan Morton’u ise boynunda asılı duran bir iple anımsıyoruz bugün.

Heidi:

Kırmızı gömleği, pembe eteği ile Heidi’yi çoban Peter ve büyükbabasıyla birlikte anımsıyoruz. Nicelerimizi dağda yaşamanın büyüsüne inandırmıştı.

Şirinler:

Mavi derili ve kukuletalı Şirinler, peşlerindeki Gargamel ve kedisi Azman, hâlâ çocukların sevimli kahramanları arasında.

Tontonlar:

‘Hop hop hop, değiş tonton’ repliğinden hatırlayacağımız çizgi film karakterleri de biçimden biçime giren hayal kahramanlarıydı.

Pempe Panter:

Sessiz sakin dolaşarak olayları çözen ve kuyruğunu elinde sallayarak dolaşan Pembe Panter, bugün bile en azından melodisiyle hatırlanan bir karakterdir.

He-Man:

Acayip yaratıklarla dolu bir galakside geçen macerada kahramanımız sihirli kılıcını havaya kaldırıp “Gölgelerin gücü adına, güç bende artık” der ve He-Man’e dönüşmesini anlatırdı. İskeletor, küçük cin Orko, General, General’in kızı Tila ve güzel Büyücü bu filmden hatırda kalan karakterler.

Taş Devri:

Büyük küçük herkesin sevgilisi olmuş fenomen çizgi filmlerin en başında gelen Taş Devri, Fred Çakmaktaş ve Barni Moloztaş’la anılır hâlâ.

Jetgiller:

Taş Devri’nin gelecek çağlardaki versiyonu olan çizgi filmin modern bir sunumu olmasına rağmen doğal karakterler kadar dikkat çekmedi.

Kalimero:

“Ama haksızlık bu öyle değil mi?” diyen minik civciv Kalimero’yu herkes beğenirdi.

Pollyanna:

Klasik bir hikayeye bolca acı eklenerek imal edilen Polyanna’nın mutluluk oyunu herkesin hafızasındadır.

Ayı Yogi:

‘Efeemm’ diye konuşan Ayı Yogi sakarlığı ile başına türlü türlü işler açan bir panik abidesiydi.

Voltran:

Pazar sabahlarının vazgeçilmezi idi Voltran. Aslanların bir araya gelerek, “ben kolları oluşturuyorum, ben bacakları, ben de başını oluşturuyorum” deyip üç kere ‘Voltran, voltran, voltran’ diye bağırmasıyla ünlüydü.

Sevimli Hayalet Casper:

Arkadaş bulmak için dolaşan ama onu her görenin korktuğu için yanına yaklaşamadığı Casper kahramanlık yaparak herkesin sevgisini kazanmıştı.

Judy ve Uzunbacak:

Kimsesiz yetim bir kızın kahraman olduğu çizgi filmde kahramanımız hiç görmediği adama “Sevgili Uzunbacaklı Babam” diye mektuplar yazardı.

Şeker Kız Candy:

Bir dönem bütün kızları etkisi altına alan Candy, kocaman gözlü, kabarık sarı saçlı, hüzünlü Japon çizgi karakteriydi. Anthony, Terry ve Elisa yanında çocuklar arasında dönen şu repliği de hatırlarsınız: “Şeker Kız Candy, Anthony’yle evlendi / Bunu duyan Elisa, kalp krizinden geberdi.”

Küçük Prenses Sara:

Hindistan’da büyüyen Sara’yı babası onu Londra’da bir kız okuluna yazdırmış, ancak ölünce Sara okulda hizmetçi olmuştu. Çektiği çileleri çocuklar burnunun ucu sızlayarak izlerlerdi.

Cici Kız Georgie:

TRT’nin sarışın kızlı çizgilerinden birisi de bu idi. Film Avustralyalı bir çiftçi nehir kenarında ölmek üzere olan bir kadının kızı olan Georgie’yi evlat edinmesini konu ediniyordu.

Alis Harikalar Diyarında:

Klasik bir öyküden uyarlanan çizgi film, tavşanın peşinden koşan Alis’in büyülü bir ülkeye gelip bilmeceli oyunlar oynamasını anlatırdı.

Bastır Viking:

“Haydi Yallah Hop Hop Hop, Haydi Yallah Hop Hop Hop” diyerek küreklere asılan Viking kabilesinin hikayesi, kaptanın Vicki isimli küçük çocuğu etrafında şekillenirdi.

Red Kit:

Batı’nın gelmiş geçmiş en hızlı silah çeken kovboyu Red Kit, emektar atı Düldül ve köpeği Rintintin ile sürekli Joe, Jack, William ve Avarel Dalton kardeşlerin peşinden koşardı. Bu çizgi filmde Amerikan tarihinin özetini bulmak mümkündür.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious