Dünya 'Irak’lı kahraman'ı konuşuyor

Dünya 'Irak’lı kahraman'ı konuşuyor.13119
  • Giriş : 16.12.2008 / 18:14:00

Bush’a ayakkabı fırlatan Iraklı gazeteci Zeydi, dünya basının bir numaralı konusu oldu. Batı ve Ortadoğu medyasının ortak vurgusu, Irak’ın yeni kahraman bulduğu yönünde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Amerikan basınında konuyla ilgili manşetler, “Bush'a ayakkabı fırlatılması ile Iraklılar ve Araplar'ın yeni bir kahraman yarattığı” yönünde atıldı. Bush'un halkla ilişkiler amaçlı seyahatinin fiyaskoya döndüğünü ileri süren gazeteler, olay sonrasında Irak sokaklarındaki destek gösterilerine de sayfalarında yer ayırdı. Arap basınında da bir kahraman olarak sunulan Muntazar El Zeydi ise, gazetelerde verilen sokak röportajlarında “Arap liderlerinin yapması gerekeni yapan kişi” olarak değerlendiriliyor.

ARAPLAR KAHRAMANINI SELAMLIYOR

New York Times, 'Ayakkabı fırlatma protestosuyla Araplar yeni bir kahraman buldu' manşeti ile verdiği haberde, Bağdat ve diğer Irak kentlerinde yapılan destek gösterilerine yer verdi. Irak'taki sıradan vatandaşların, “Bu eylem Amerikan işgaline karşı Iraklıların ortak düşüncelerine tercüman oldu” sözlerine yer verilen haberde, Ortadoğulu diğer ülkelerin de basın ve vatandaşlarının El Zeydi'yi öven yorumları yer aldı. Haberde El Zeydi'nin kardeşinin 'Onunla gurur duyuyorum' sözleri ile Irak hükümetinin “Bu, basına yakışmayan, utanç verici bir eylemdir” değerlendirmeleri birlikte verildi.

Washington Post'un eylemle ilgili manşeti, 'Ortadoğu ayakkabıyı atanı selamlıyor' şeklinde. Gazetenin dış haberler editörü Sudarsan Raghavan tarafından yazılan 'Uçan ayakkabılar Arap dünyasında bir kahraman yarattı' başlıklı yorum-haberde, bu eylemle Bush'un halkla ilişkiler amaçlı Irak ziyaretinin bir fiyaskoya dönüştüğü yazıyor. Diğer Amerikalı gazeteler gibi Washington Post da eylemin Irak ve Ortadoğu ülkelerinde farklı boyutlarda destek gördüğünü örneklerle okuyucusuna aktarıyor.

Dünya basınında el Zeydi'ye destek gösterileri geniş yer aldı.

PABUÇ VE POLİTİKA

Los Angeles Times, yorum haberinde, politik hayattaki ünlü 'ayakkabı vaka'larına gönderme yapıyor. Kruşçev'in Küba füze krizi sırasında ayakkabısını BM genel kurulundaki masaya vurmasınıdan, son seçimlerden önce Sarah Panin'in seçimlere gölge düşüren ayakkabı masraflarına kadar pek çok konunun hatırlatıldığı haberde şöyle deniyor; “Bağdat'ta Bush'a yapılan protesto, ayakkabı ve politika tarihinde ufak, ancak Irak direnişinde büyük bir andı.”

Boston Globe gazetesinde Robert Reid imzalı yorumda ise, El Zeydi'nin ABD kadar İran'ın da ülkesi üzerindeki etkisinden nefret ettiğini öne çıkarılıyor ve kardeşlerinin bu yönde söylediklerine yer veriliyor. Reid'in yazısının başlığı, 'ABD ve İran'ın rollerini alaya alan gazeteci'…

“HEYKELİ DİKİLMELİ”

İngiliz Times gazetesinin, Bağdat muhabiri Oliver August'un haberinde Bağdat sokaklarındaki destek gösterilerine geniş yer ayırıldı. August'un haberinde yer verdiği bir Iraklı'nın talebi ise dikkat çekici; “Onun heykeli dikilmeli. Pek çok Iraklı Amerikalılarca öldürüldü. O bunların intikamını aldı.”

Independent gazetesine yazan deneyimli gazeteci Patrick Cockburn, Bağdat sokaklarının, El Zeydi'ye destek veren binlerce Iraklıyla dolup taştığını aktarıyor. El Zeydi'nin kısa yaşam öyküsüne yer verilen haberde, Irak için bir kahramana dönüşen gazeteciye karşı hükümetin tavır almasının zor olacağı değerlendirmesi yapılıyor.

Guardian'da yer alan karikatürde Bush Afganistan politikasını özetliyor; "Afganistan'dan ayrılmamalıyız."

ARAPLAR GAZETECİYİ SELAMLIYOR

El Zeydi'nin eylemi Arap basınında da geniş yer tuttu. Aşhar El Afsat gazetesi, “Araplar ayakkabı fırlatan gazeteciyi selamlıyor” başlıklı haberinde yaşananları aktardıktan sonra, olayın Ortadoğu ve Irak'taki yankılarını öne çıkarttı. Haberde yer verilen bir Iraklının sözleri, Arapların düşüncelerini özetler nitelikte: “O, Arap liderlerin yapması gerekeni yaptı.”

”BUSH DİNLE BİZİ, KAFANDA PABUÇ İZİ”

Haberde ayrıca gösterilerde atılan sloganlar ve Filistinli bir gazetecinin hiciv dolu sözlerine yer verilmiş. Gazeteci, ABD dışişleri bakanı Condoleezza Rice'ın olası Bağdat ziyaretinde hangi gazetecinin ayakkabı fırlatacağını soruyor. Sokaktan yükselen sloganlar ise daha ilginç: “Bush, Bush dinle bizi, kafanda pabuç izi”

Katar'da İngilizce yayınlanan Gulf News gazetesi, Lübnan ve Filistin'den izlenimler ile zenginleştirdiği haberinde, bölgeden yükselen tepkilerden yaptığı derlemeye yer verdi. Tüm Arap dünyasında olduğu gibi, bu ülkelerde de ortak görüş, El Zeyid'in eyleminin Amerika'nın Irak politikasının somut bir yankısı olduğu yönünde.

NTV

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*