Dünya İran'a operasyon istemiyor

Dünya İran'a operasyon istemiyor  	.6052
  • Giriş : 12.03.2008 / 09:46:00

İngiliz haber kanalı BBC tarafından düzenlenen kamuoyu yoklamasına göre, nükleer programı nedeniyle İran'a sert yaptırım ya da askeri harekata uluslararası kamuoyu desteği geriledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Anketin düzenlendiği 31 ülkedeki insanların çoğu Birleşmiş Milletler denetçilerine kapılarını açması karşılığında, İran'ın nükleer enerji çalışmalarına devam etmesini istiyor.

Söz konusu kamuoyu yoklamasının bir benzeri 2006 yılında da düzenlenmişti. İki anket arasındaki en ilgi çekici noktanın, İran'a karşı uluslararası kamuoyunun yaklaşımındaki yumuşama olduğu belirtiliyor.

Askeri harekata veya yaptırımlara ilişkin kamuoyu desteğinin, anketin yapıldığı ülkelerin yarısından fazlasında düşüş yaşadığı görülüyor. Ankete katılanların yalnızca yüzde 7'si bir askeri harekat yapılmasına destek veriyor.

Kamuoyu yoklamasının önemli bir bölümü, Tahran'ın nükleer silah üzerine çalışmalarını 2003 yılında sona erdirdiği yolundaki bir Amerikan istihbarat raporunun yayımlanmasından sonra yapıldı. İstihbarat raporunun sonuçlara etki ettiği gözleniyor.

Ankete katılan insanlar, İran'la sorunların çözülmesi için diplomasiye başvurulmasına büyük oranda destek veriyorlar. Bu ülkeye karşı, daha sert yöntemlere başvurulması gerektiği görüşünün çoğunlukta olduğu ülkeler arasında ise İsrail, ABD ve Güney Kore bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious