Dünya Japonlardan korkuyor!

  • Giriş : 13.05.2007 / 00:00:00

Japon filmleri, ABD'deki emsallerinin aksine 'görsel' birtakım imgeler yoluyla 'tüylerinizi diken diken etme' taktiğini kullanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İnsanları ADSL bağlantısı, damlayan musluk gibi şeylerle korkutmayı başarmak, olsa olsa bir Japon'un yapabileceği bir şey...

Son 10-12 yılda Japonların korku sinemasında kaydettikleri gelişme neredeyse hiçbir ülkede hiçbir sektörde göremeyeceğiniz raddede. Diyebiliriz ki, bu gelişme ne Rusya'nın dünya doğalgaz piyasasını ele geçirmesine, ne Çin'in dünya tekstil pazarını altüst etmesine ne de Brezilya'nın ethanol sayesinde yakıt meselesini çözmesine benziyor.

Şaka bir yana, Japon korku sineması bugün başlı başına bir ekole dönüştü. Hem de çok kısa bir sürede oldu bu. Eğer bu türe biraz meraklıysanız "Halka" veya "Karanlık Sular" serilerini muhakkak duymuşsunuzdur. Duymamış olma ihtimaliniz çok az; zira Amerikalılar bu filmlerin yeniden çevrim haklarını satın almakta pek gecikmemişlerdi. "Halka", hatırlayacaksınız, Naomi Watts'ın oynadığı -şimdilik- iki filmlik bir seriye dönüştü. "Karanlık Sular"ın Amerikan versiyonunda ise bir başka ünlü aktris, Jennifer Connelly vardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious