Dünya Kadınlar Günü'nde 250 nikah

Dünya Kadınlar Günü'nde 250 nikah.13640
  • Giriş : 07.03.2008 / 18:52:00

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla, Mersin'de 250 çiftin resmi nikahı kıyıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

8 Mersin ve İzmir'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Mersin'de, etkinlikler kapsamında, 250 çiftin resmi nikahı kıyıldı. Vali Hüseyin Aksoy, alt kademe Akdeniz Belediyesince organize edilen etkinlikte, günümüzde çiftlerin resmi nikahının yapılmamasının, kabul edilebilir bir durum olmadığını söyledi.

Çiftlerin resmi nikah yaptırmadan yaşamaları nedeniyle bazı sorunlarla karşılaştıklarına dikkati çeken Aksoy, ''Bugün resmi nikahı kıyılacak çiftler, gerek yasaların kendilerine tanıdığı sosyal haklardan yararlanmaları açısından, gerekse karşılaşacakları diğer sorunların çözümünde önemli bir engeli aşmış olacaklar'' dedi.

Geçmişte yörede evlilik işlemlerinin yapılmasında bir takım sıkıntılar yaşandığını hatırlatan Aksoy, ''Bölgemizde, Akdeniz Anemisi hastalığı nedeniyle, evlenen her çiften Talasemi testi isteniyordu. Yüksek ücret ödenmesi gerektiği için evlenecek çiftler bu testi yaptıramıyorlardı. Ancak Sağlık Bakanlığı bu testi ücretsiz hale getirerek söz konusu engeli ortadan kaldırdı'' diye konuştu.

Akdeniz Belediye Başkanı Kenan Yücesoy da belediye olarak kadınların hayata atılmaları konusunda başta meslek kursları olmak üzere çeşitli girişimlerde bulunduklarını, bu çalışmaları sürdüreceklerini kaydetti.

Konuşmaların ardından, Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, 5 yıldır evli olan Gülbahar ve Veli Gezer çiftinin nikahını kıyarak evlenme cüzdanını geline verdi. Çiftin nikah şahitliklerini ise Vali Aksoy ile belediye başkanı Yücesoy yaptı.

-İZMİR'DE KADINLAR GÜNÜ KUTLAMASI-


Çeşitli kadın kuruluşları, İzmir'de bir araya gelerek 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı, isteklerini duyurmak amacıyla ''Kadın Manifestosu'' sundu.

İzmir Sanat'ta düzenlenen çeşitli kadın kuruluşlarının toplantısına CHP Adana Milletvekili Nevin Gaye Erbatur, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun eşi Türkegül Kocaoğlu, eski bakanlardan Işılay Saygın ve bazı eski milletvekilleri de katıldı.

Konuşmaların ardından Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) Başkanı Canan Güllü, ''Kadın Manifestosu''nu okudu.

Manifestoda, Türkiye'nin aydınlık geleceği için yapılması gerekenleri, gerçek demokrasiye ulaşmak için kadın erkek eşitliğinin sağlanmasını talep eden Güllü, kadınların eğitimi konusunda kararlı bir devlet politikası, siyasi partilere verilen devlet desteğinin bir bölümünün kadın seçmenlerin eğitimi ve kadınların siyasete katılımını kolaylaştırma amacında kullanılmasını istediklerini kaydetti.

Kadınlar, toplantının ardından Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü ve meydanda dağıldı.

Öte yandan İzmir'de, Türk-İş 3. Bölge Temsilciliğine bağlı sendika üyeleri kadın işçilerin yoğun olduğu TARİŞ İplik Fabrikasında 8. Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladı.

Mustafa Kundakçı, ABD'de kadın dokuma işçilerinin 8 Mart 1857'de 8 saatlik iş günü için mücadele başlattığını ve daha sonra 8 martların Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başlandığını, iplik fabrikasında bu kutlamanın da ayrı bir anlam taşıdığını söyledi.

TARİŞ İplik Fabrikası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Gökmen Ölçer ise TARİŞ İplik Fabrikasında böyle bir tören düzenlenmesinden mutlu olduğunu söyledi.

Törende daha sonra meslekte 10 yılını dolduran fabrika çalışanlarına plaketler verildi, çalışanlara karanfil dağıtıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious