Dünya kayısıyı Malatya'dan yiyor

  • Giriş : 14.07.2006 / 00:00:00

Kayısı ikinci kez uluslararası platformda masaya yatırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dünya kayısı başkenti Malatya'nın en önemli geçim kaynağı olan kayısı ikinci kez uluslararası platformda masaya yatırıldı. 2. Uluslararası Kayısı Sempozyumu, Belediye Konferans Salonu'nda başladı. 2 gün sürecek olan sempozyumda kayısının sorunları, kayısı ile ilgili bütün kesimlerin katılımı ile tartışılacak. Sempozyumun açılışında konuşan Vali Halil İbrahim Daşöz, kayısının Türkiye'nin tekel konumunda olduğu bir ürün olduğunu belirterek, "Dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 80'i Türkiye'de, bu rakamın da yüzde 95'i Malatya'da üretilmektedir. Buna rağmen kayısının birçok sorunu bulunmaktadır. Bu yıl sevindirici bir gelişme yaşandı ve kayısı yaş olarak ihraç edilmeye başlandı. Yaş kayısı ihraç oranını yüzde 30'lara yükseltmeliyiz." dedi.

Vali Daşöz, kayısının doğru üretilip doğru pazarlanması gerektiğini kaydetti. Belediye Başkanı Cemal Akın ise, kayısının içinde bulunduğu sorunlar hakkında bilgi vererek, kayısının özellikle pazarlama alanında yaşadığı sorunların çözülmesi gerektiğini kaydetti. Akın, düzenlenen sempozyumla üreticiden ihracatçıya ve ithalatçıya kadar her kesimin bir araya getirildiğini belirterek, "Bu sempozyumla uluslararası alanda kayısının sorunlara tartışılarak çözüm önerileri ortaya konulacaktır. Kayısının içinde bulunduğu sorunların çözümü adına yapılan sempozyumun önemli olduğunu düşünüyorum." şeklinde konuştu.

Dünya üzerinde kayısıyı henüz tanımayan birçok ülke ve pazar bulunduğuna dikkat çeken Akın, bu ülkelere kayısı pazarlanmaya başlanması ile daralan pazar payının genişleyeceğini ve bunun fiyatlara yansıyacağını kaydetti.

CHP Malatya Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu da, kayısının Malatya için ekmek anlamına geldiğinin altını çizerek herkesin gücünün yettiğince kayısıya destek olması gerektiğini söyledi.

Sempozyumu yöneten Türk İşadamları Dernekleri Avrupa Federasyonu Genel Başkanı Ahmet Serdar Yenice de, kiraz örneğini verdi. Türk kirazının Avrupa'da borsaya girmeden özel olarak satıldığını belirten Yenice, kayısının da aynı değere ulaşması gerektiğini söyledi. Kayısının Türkiye için çok büyük önem taşıdığını ifade eden Yenice, Avrupa'da bulunan iş adamları olarak bu değeri göstermek adına Malatya'ya geldiklerini anlattı.

Yapılan açılış konuşmalarının ardından sempozyumun ilk bölümüne geçildi. Yurt içi ve yurt dışından katılan bilim adamları kayısı ile ilgili görüşlerini aktardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious