Dünya Kosova'yı böyle gördü

Dünya Kosova'yı böyle gördü.15706
  • Giriş : 18.02.2008 / 11:00:00
  • Güncelleme : 19.02.2008 / 11:14:22

Kosova Parlamentosu, bağımsızlığını oy birliğiyle kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bağımsızlık Bildirgesinin okunmasından sonra yapılan oylamaya 109 milletvekili katıldı. Toplantıya katılan milletvekilleri, Kosova'yı bağımsız yapan bildirgeyi açık oylamada oy birliğiyle ayakta alkışlayarak kabul etti.

Parlamentonun, aralarında Sırpların da bulunduğu 11 azınlık üyesi ise oylamaya katılmadı.

Parlamento Başkanı Yakup Krasniçi, oylamadan sonra yaptığı açıklamada, "Kosova bağımsız, egemen ve demokratik bir ülkedir. Milletvekilleri Kosova'yı bağımsız, egemen ve demokratik bir ülke ilan etme arzularını 17 Şubatta ifade etti" diye konuştu.

TÜRKİYE KARARI SAYGI İLE KARŞILIYOR

Kosova ile ilgili son gelişmeler, Dışişleri Bakanı Ali Babacan başkanlığında Dışişleri Bakanlığında yapılan toplantıda ele alındı. Edinilen bilgiye göre, Türkiye, Kosova'nın bağımsızlığına ilişkin kararı saygı ile karşılıyor ve kararın hayırlı olması temennisi dile getiriliyor. Kosova'nın tanınması ile ilgili çalışmaların devam ettiği de öğrenildi.

ABD BAĞIMSIZLIK İLANINI "NOT ETTİ"

ABD, Kosova'nın Sırbistan'dan bağımsızlığını ilan etmesini "not ettiğini" bildirdi. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Washington'un konuyu değerlendirdiği ve Avrupalı ortaklarıyla görüştüğü belirtildi.

Açıklamada, Kosova hükümetinin, BM'nin Kosova özel temsilcisi Martti Ahtisaari tarafından geliştirilen etnik azınlıkların korunması planına uyacağını açık biçimde taahhüt etmesinden ABD'nin memnuniyet duyduğu kaydedildi.

RUSYA'DAN SERT TEPKİ

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise Kosova'nın bağımsızlık ilan etmesinin kınandığı belirtilerek, BM Güvenlik Konseyinin acilen toplanması istendi. Açıklamada, Rusya'nın ayrıca BM ve NATO'dan, Kosova'nın bağımsızlık ilanının iptali için zaman geçirmeden harekete geçmesini istediği belirtildi.

BM GÜVENLİK KONSEYİ ACİL TOPLANDI

Kosova'nın bağımsızlığını ilan etmesinden sonra Rusya'nın talebiyle acil olarak toplanan BM Güvenlik Konseyi ise uzlaşmaya varamadı. BM Güvenlik Konseyi'nin Rusya ve Sırbistan'ın talebi doğrultusunda yeniden toplanacağı bildirildi.

AB'DEN SÜKUNET TAVSİYESİ

AB sözcüsü Jens Mester, Kosova'daki tüm taraflara ve bölgenin diğer çevrelerine, sakin olmaları ve herhangi bir kışkırtmaya gelmemeleri çağrısında bulunduklarını söyledi. Mester, uluslararası toplumun Kosova'da şiddet hareketine müsamaha göstermeyeceğini kaydetti.

NATO KOSOVA'NIN GÜVENLİĞİNE KATKISINI SÜRDÜRECEK

NATO'dan yapılan açıklamada da İttifakın Kosova'da güvenliği sağlamaya devam edeceği belirtildi ve tüm taraflara itidalli olmaları çağrısında bulunuldu. Genel Sekreter Jaap de Hoop Scheffer adına yapılan açıklamada, Kosova'nın bağımsızlığından sonra NATO'nun gelişmeleri yakından izlediği ifade edilerek, üye ülkelerin NATO büyükelçilerinin bugün Kosova konusunun görüşüleceği özel oturumda bir araya geleceği bildirildi.

TADİÇ: HİÇBİR ZAMAN TANIMAYACAĞIZ

Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç ise Kosova'nın bağımsızlığını hiçbir zaman kabul etmeyeceklerini söyledi. Sırbistan Başbakanı Voyislav Koştunitsa da bağımsızlık ilanını kınayarak, Kosova'nın "sahte devlet" olduğunu söyledi.

ARNAVUTLUK MEMNUNİYETLE KARŞILADI

Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa Kosova'nın bağımsızlık ilanını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, 17 Şubat tarihinin Kosova'nın "yeniden doğuşu" olduğunu söyledi.

ABHAZYA VE GÜNEY OSETYA TANIMA İSTEYECEK

Kosova'nın bağımsızlık ilanının ardından, Gürcistan'dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Abhazya ve Güney Osetya da Rusya ve BM'den bağımsızlıklarının tanınmasını isteyeceklerini açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious