Dünya krizde kendini oyuna verdi

Dünya krizde kendini oyuna verdi.18823
  • Giriş : 01.02.2009 / 15:19:00

Dünya genelinde yaşanan ekonomik sıkıntının çok sayıda sektörü olumsuz yönden etkilerken, eğlence sektörünün, özellikle video oyunları pazarının büyümesini sürdüğü belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dünyadaki önemli video oyun konsollarının üreticisi Nintendo'nun Türkiye Genel Müdürü Hasan Çolakoğlu, gelişen teknolojiyle birlikte hem çocukların hem de yetişkinlerin video oyunlarına ilgisinin giderek arttığını bildirdi.

Çolakoğlu, dünya genelindeki verilere göre, ev konsollarında Nintendo Wii, Microsoft XBOX ve Sony PlayStation'ın toplam 92,99 milyon adet satıldığını, el konsollarında ise Nintendo DS ve Sony PSP ürünlerinde toplam 140,75 milyon ünite satış gerçekleştiğini söyledi.

Türkiye'de son 2 yılda satılan Nintendo Wii adedinin 55 bine ulaştığını anlatan Çolakoğlu, bu rakamın 13 bini 2007 yılında, 42 bininin ise ekonomik sıkıntının dünya genelinde etkisini gösterdiği 2008 yılında gerçekleştiğini vurguladı.

Masraflarını kısarak eve kapanıp, kendini oyuna veren tüketiciler sayesinde firma olarak 2008'de bir önceki yıla oranla yüzde 100 büyüme sağladıklarını ifade eden Çolakoğlu, şunları kaydetti:

''Ekonomik kriz ne zaman olsa, oyun ve eğlence sektöründe büyüme yaşanıyor. ABD'deki perakendeciler 'video oyun grubu olmasa biz daha zor durumda olurduk' diyor. Kriz döneminde tüketiciler daha pahalı eğlencelerden, araba, ev almaktan vazgeçip, evde kalmaya ve ev eğlencesine yöneliyor. Bu durum, Türkiye için de geçerli.

Özellikle geçen yılın ikinci yarısından itibaren 50-500 dolarlık bir yatırımla evinde iyi vakit geçirebileceğini keşfedenler sayesinde satışlarımız ciddi oranda arttı. Bu yıl tüm firmalar, üretimde temkinli davranırken, biz yeni ürünleri piyasaya sunacağız.

Bu yılın ortasına doğru taşınabilir DSI diye yeni oyun konsolumuz çıkacak, entegre kamera, mp3 çalar olacak. Türkiye'de de Avrupa ve ABD ile eş zamanlı piyasaya sunulacak.''

Çolakoğlu, küresel ekonomik krizin etkilerine rağmen bu yıl da yüzde 80 oranında büyüme hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*