Dünya Kupası oyuncuları İngilizler'den

Dünya Kupası oyuncuları İngilizler'den.10375
  • Giriş : 26.05.2006 / 00:00:00

Deloitte, 9 Haziran'da Almanya'da başlayacak olan 2006 FIFA Dünya Kupası'nda mücadele edecek milli takımları inceledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Oyuncuların 350'ye yakını ise futbol kariyerini Avrupa'nın 5 büyük ülkesinde sürdürüyor. Milli takımını sadece kendi ülkesinde top koşturan futbolcular arasından seçen iki ülke ise İtalya ve Suudi Arabistan.
Her yıl dünyadaki kulüpleri gelirlerine göre sıraladığı, "Futbol Para Ligi" ve "Yıllık Futbol Finansmanı Araştırması" ile futbolun nabzını tutan Deloitte, 2006 FIFA Dünya Kupası öncesinde ilginç bir çalışmaya daha imza attı. Dünya Kupası'na katılacak takımları inceleyen Deloitte uzmanları, turnuvada mücadele verecek 100'den fazla oyuncunun İngiliz kulüplerinde top koşturduğunu tespit etti. Bu, her yedi oyuncudan birinin İngiliz liglerinde mücadele ettiği anlamına geliyor.

Dünya Kupası'na en çok oyuncu gönderen kulüp ise, 16 futbolcu ile Chelsea. Chelsea'yi, 15 futbolcu ile Arsenal, 12 futbolcu ile Manchester United ve 9 futbolcu ile Liverpool izliyor. Milli takımlara futbolcu vermek konusunda İngiliz kulüplerini, Alman kulüpleri izliyor. Ev sahibi Almanya'nın liglerinde top koşturan 70 futbolcu çeşitli milli takımlarda karşı karşıya gelecek.

Araştırma, Avrupa'nın futbol pazarındaki rakipsiz üstünlüğünü de ortaya koyuyor. Dünya Kupası'nda yer alacak futbolcuların 350'ye yakını, aynı zamanda Avrupa futbol pazarının toplam gelirlerinin yüzde 70'ini kasasına koyan, Avrupa'nın "beş büyük" ülkesi, İngiltere, İtalya, Fransa, Almanya ve İspanya'nın liglerinde top koşturuyor.

Dünya Kupası'nda, kadrosunda sadece kendi ülkelerinde futbol oynayan futbolcuları barındıran iki takım bulunuyor: Suudi Arabistan ve İtalya

Deloitte Türkiye Denetim Ortağı Ömer Tanrıöver, Dünya Kupası'nda ter dökecek birçok ünlü oyuncunun İngiltere'de top koşturuyor olmasının altında, İngiliz kulüplerinin son on yılda gelirlerini önemli ölçüde artırmış olmalarının rol oynadığını belirtti. Tanrıöver şunları söyledi:

"Deloitte'un 1996 - 1997 futbol sezonundan bu yana her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği "Futbol Para Ligi" araştırmaları İngiliz kulüplerinin bu üstünlüğünü ortaya koyuyor. Sıralamada her yıl ilk 20'ye girmeyi başaran 13 kulübün 5'i yine İngiltere'den çıkıyor. İngiliz kulüpler mali güçleri nedeniyle dünyanın en iyi oyuncularını kadrolarına dahil edebiliyorlar."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious