Dünya Kupası'nı 15 bin gazeteci izleyecek

Dünya Kupası'nı 15 bin gazeteci izleyecek.10375
  • Giriş : 08.06.2006 / 00:00:00

Almanya'da yarın akşam başlayacak 2006 Dünya Futbol Şampiyonası'nı çeşitli ülkelerden yaklaşık 15 bin gazeteci takip edecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dünya Futbol Şampiyonası'na sayılı saatler kala dünyanın çeşitli ülkelerinden gazeteciler Almanya'ya gelmeye başladı. "Yeni bir rekora ulaştık. Kupayı takip etmek için dünyanın çeşitli ülkelerinden 15 bin medya temsilcisi gelecek."diyen Organize Komitesi'nden bir sözcü Frankfurt'ta yaptığı açıklamada şampiyonaya olan medya ilgisinden duydukları memnuniyeti dile getirdi. Buna göre; 120 televizyon ve radyo kanalı, 9 bin 200 muhabir ve teknikeriyle, 12 ayrı yerde düzenlenecek Futbol karşılaşmalarını izleyicilerine aktaracak. Gazete, ajanslar ve internet habercileri adına ise 4 bin 200 kişinin ülkeye gelmesi bekleniyor. Organizasyonu takip edecek foto muhabiri sayısı ise bin 200 civarında. Şampiyonayı Almanya'dan da 2 bin 400'e yakın medya temsilcisi izleyecek.

Kupanın favori ülkelerinden Brezilya'nın 200 kişilik bir televizyon ekibini Almanya'ya gönderdiği bildirilirken, en az katılım Slovenya'dan. Sloven televizyonlarından sadece 30 kişi dünya kupasını ülkesindeki izleyicilerine aktaracak. Finlandiya radyosu da şampiyonayı izlemek üzere yalnızca 3 kişi gönderecek.

Dünya Kupası finallerine hangi ülkeden kaç medya temsilcisinin katılacağına FİFA karar veriyor. FİFA'nın bu konuda ev sahibi ülke olarak en büyük kontenjanı Almanya'ya ayırdığı bildirildi.

-Elektrik kesilse bile sorun yaşanmayacak-

Şampiyonadan tv-görüntüsü iletmek için Münih'te International Broadcasting Center-IBC (Uluslararası yayın merkezi) kuruldu. Yüz kadar tv stüdyosu bulunacak alan bu şekliyle kupanın medya kalbini teşkil edecek. Teknik alt yapısıyla ön plana çıkan IBC'de 64 kanaldan resim ve görüntü geçilebilecek. Ülkenin 12 değişik yerinde yapılacak karşılaşmaların bilgi ve görüntüleri, bütün dünyaya buradan aktarılacak. Bu sayede şampiyona 3 milyar izleyiciye ulaşacak.

Şampiyona için statlarda da özel olarak 'basın tribünü' oluşturuldu. Berlin'de yapılacak final karşılaşması için basın tribününe 3 bin bağlantı sağlandı. Bu sayede fotoğraf ve görüntü aktarımında problem yaşanmaması amaçlanıyor. Organizasyon Komitesinin açıklamasına göre; elektrik kesintilerine karşı da önlemler alındı. Dünya Kupası Organizasyon Komitesi bir aksilik yaşanmayacağından emin: "Her şey iki kez yapıldı ve üç kez kontrolden geçirildi."

Bundan önceki Japonya-Güney Kore'de düzenlenen dünya kupasını 12 bin medya mensubu izlemiş, 1954'teki kupa finallerini ise bin 400 gazeteci takip etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious