Dünya küresel ısınmaya çözüm arıyor

  • Giriş : 15.05.2007 / 00:00:00

Dünya’nın en büyük 40 şehrinin Belediye Başkanları ile bir çok büyük firmanın yöneticileri küresel ısınmaya karşı New York’ta bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerikan eski başkanlarından Bill Clinton ile New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg’in ortaklaşa düzenledikleri toplantıya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katıldı.

New York’ta 14 Maıs’ta başlayan 17 Mayıs’ta sona erecek olan konferansta küresel ısınmaya karşı alınması gereken tedbirler ile enerji kullanımında tasarruf yöntemleri masaya yatırılıyor. C40 olarak ifade edilen dünyanın en büyük 40 şehrinin, yeryüzü genelinde enerji tüketiminin yüzde 75’ini harcıyor. Dünya çapında küresel ısınma tehlikesine karşı ortak mücadeleyi amaçlayan konferansa İstanbul ile New York’un yanı sıra Londra, Berlin, Paris, Barselona, Pekin, Tokyo, Yeni Delhi, Rio de Janeiro, Toronto, Bogoto, Kahire, Sydney gibi birbirinden büyük şehrin belediye başkanları katılıyor.

Belediye başkanları ile dünya devi şirket yöneticilerini bir araya getiren organizasyonda katılımcılar karbon emisyonunun düşürülmesi ile enerji kullanımında alt yapının güçlendirilmesini tartışıyor.

KONFERANSI DESTEKLEYEN ŞİRKETLER DE DÜNYANIN DEVLERİ

Organizasyonun ilk günü katılımcılar onuruna verilen galaya etkinliklere sponsor olan dünya devi firmaların üst düzey yöneticileri de katıldı. Küresel Isınma Zirvesi’ne destek olan firmalar ise şöyle: Shell, Siemens, Rockefeller, Citi, Deutche Bank, JP Morgan, KeySpan, Macy’s, GE, Swiss Re, Thisman Speyer, Con Edison, Alcoa, Chase ile Time Warner.

Organizasyon tarafından yapılan açıklamada zirvenin alt başlıklarından birisinin de ’iş dünyası ve belediyelerin işbirliği ile küresel ısınmaya karşı mücadele’ olduğu açıklandı. Organizasyon yetkilileri, bu zirve ile ilk defa dünya çapında belediye yönetimi ile iş dünyasının ortaklaşa hareket edeceği hususuna dikkat çektiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious