Dünya küresel ısınmayı ciddiye alıyor

  • Giriş : 29.01.2007 / 00:00:00

Amerikalıların yüzde 13'ünün, ülkelerinin dünyada sera etkisi yaratan gazların en fazla salındığı yer olmasına rağmen, küresel ısınmadan haberdar olmadıkları bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ACNielsen kuruluşunun 46 ülkede 25 bini aşkın internet kullanıcısıyla yaptığı araştırma, dünyada insanların yüzde 57'sinin küresel ısınmayı "çok ciddi bir sorun", yüzde 34'ünün de "ciddi bir sorun" olarak gördüklerini ortaya koydu.

Araştırmada, Latin Amerikalıların küresel ısınma konusunda en fazla endişe duyanlar olduğu, ABD vatandaşlarının ise bu konudaki en az endişeli göründükleri belirlendi. Latin Amerikalıların yüzde 96'sı küresel ısınmadan haberdar ve yüzde 75'i bunu "çok ciddi" bir sorun olarak görüyor.

ABD vatandaşlarının yüzde 13'ünün ise küresel ısınma hakkında hiçbir şey duymadıkları veya okumadıkları görüldü.

Araştırma, yeryüzünde insanların yüzde 91'inin küresel ısınmadan haberdar olduğunu ve yüzde 50'sinin buna insan faaliyetlerinin yol açtığı görüşünde olduğunu gösterdi. Küresel ısınmanın insan faaliyetleriyle bağlantısı olduğu konusunda en fazla ikna olanların Çinli ve Brezilyalılar, en az ikna olanların da Amerikalılar olduğu belirtildi.

ABD'den sonra sera etkisi yaratan gazların atmosfere en fazla salındığı ülkeler sırasıyla Çin, Rusya ve Hindistan. Bu gazların yaklaşık dörtte biri ABD'de salınıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious