Dünya liderlerinden reform kararı

Dünya liderlerinden reform kararı.13252
  • Giriş : 15.11.2008 / 23:24:00

Washington'da yapılan G-20 zirvesinde dünya liderleri ev sahibi ABD ile dünya mali krizinin aşılması için etkin biçimde birlikte çalışma kararı aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ajansların belirttiğine göre, zirvenin sonuç bildirisinde Türkiye'nin de bulunduğu G-20 liderleri, İMF ve Dünya Bankası'nda reform yapılması için anlaştı.

Zirvede konuşan ABD Başkanı George Bush, ''Şimdiye dek gereken önlemler alınmamış olsaydı 1929-1930'un Büyük Bunalımı'ndan beter mali krize dünya girebilirdi'' dedi.

Bush, ''serbest pazar ekonomisinin dışında kesin çözüm yolu yok'' mesajını da verdi.

G-20 liderleri dünya mali krizinin aşılması için 6 yol belirledi:

- Mali sistemi reformdan geçirmek ve kalkınmayı sağlamakta karar alındı.

- Eylem planında mali sisteme güveni yeniden tesis edebilmek amacıyla 31 mart 2009'a kadar öncelikle alınması gereken tedbirler sıralandı.

- Liderler maliye bakanlarından 5 hususta öneri paketleri hazırlamalarını istediler.

- Buna göre bakanlar muhasebe kayıtları tam şeffaf ve uyumlu hale getirmeli.

-Piyasaları güçlendirirken, sistemle ilgili risklerin azaltılması ve şirketlerin yöneticilerinin maaşlarının gözden geçirilmesi konularında maliye bakanları görevlendirilecek.

- İMF ve dünya bankası işleyişi hızlandırılarak görev alanları genişletilecek. Kalkınmakta olan ülkelerin İMF ve Dünya Bankası'nda görevleri daha geniş biçimde uygulama alanına geçirilecek.

Liderler 30 Nisan 2009'da Avrupa'da (İngiltere'de) tekrar bir bir araya gelecek; bugün alınan kararların ne kadar hayata geçirildiğine bakacak.

AB dönem başkanı Fransa'nın Cumhubaşkanı Nicolas Sarkozy ile İngiltere Başbakanı Gordon Brown alınan temel ilke kararlarında tam hem fikir olduklarını belirttiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*