Dünya mı başka bir gezegen mi? (FOTO)

Dünya mı başka bir gezegen mi? (FOTO).11797
  • Giriş : 28.06.2009 / 11:40:00
  • Güncelleme : 28.06.2009 / 11:43:30

Mars yüzeyine benzeyen toprağıyla Antartika, kan kaynayan gölüyle Japonya... Görünce şaşıracaksınız.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mars yüzeyine benzeyen toprağıyla Antartika, kan kaynayan gölüyle Japonya...


ANTARTİKA'NIN KURAK VADİLERİ

Antartika'nın kuru vadileri sahra tipizemini ve üzerine saçılmış çakıl taşlarıyla dünya üzerinde Mars'ın yüzey yapısına en çok benzeyen bölge. Yıl içinde neredeysse hiç kar yağışı almayan yerde, Antartika'nın alışılmış buzul örtüsünü görmek mümkün değil. Bu çorak ve az kayalık bölgede toprağın altında dev donmuş göller mevcut. Göllerin içinde henüz keşfedilmemiş bir çok yaşam türü bulunuyor. Bu türleri ortaya çıkartmak için bilimsel çalışmalar hala devam ediyor.


KIZILNEHİR
 
Dev açık maden ocakları Rio Tinto'ya ayın yüzeyine benzer bir görünüm veriyor. Adını yakında bulunan nehrin ve sularındaki minerallerin özelliğinden alıyor. Nehrin kırmızı suları yüksek asitli olup, içerdiği metaller nedeniyle çevresindeki bölgeyi de kırmızı tonlarına boyuyor.
 
 

Kliluk - Benekli Göl (Kanada)

Sıcak yaz havasında Benekli Göl'ün (Spotted Lake) suları buharlaşırken, minerallerin kristalleşemesine ve beyaz halkaların oluşmasına neden oluyor. Dünyanın en üst düzeyde konsantre minerallerine sahip bu yöre toprağı tarih boyunca Kızılderililer tarafından tedavi amaçlı kullanılmış.
 
 

Salar de Uyuni (Bolivya)

Dünyadaki en ilginç yerlerden biri olan Salar De Uyuni tuz çölleri, aktif volkanlar, kaktüs adaları, gayzer su kaynaklarından oluşuyor. Eşsiz görünümü uzay temalı filmler için doğal bir plato sunuyor.
 
 

Richat Oluşumu (Moritanya)- Dünyamızın nazar boncuğu

Sahra çölünün güney batısında yer alan ve Moritanya topraklarında kalan The Richat Structure (Richat Oluşumu) 30 millik dev çapıyla uzaydan bile görülebiliyor. İlk başlarda bir meteor çarpması oluştuğu düşünülen alanın, jeolojistlerin yaptığı inceleme sonucu toprak kaymaları ve erozyondan meydana geldiği tespit edilmiş. Oluşumun dairesel formu ise hala bilimsel olarak açıklanamaadığı için sırrını koruyor.
 
 

Eisriesenwelt Buz Mağaraları (Avusturya)

Buz mağaraları normal kaya mağaralarından farklı oluşumlardır, ve adeta dünya dışı yerlermiş hissi verirler. Dünya üzerinde bir çok buz mağarası vardır ama Eisriesenwelt bunların en tanınmışıdır. Dev labirentlerden oluşan bu mağaranın sadece bir bölümü tursitlere açıktır.
 
 

Kan Gölü Kaynak Havuzu (Japonya)

Kan Gölü Kaynak Havuzu (Blood Pond Hot Spring) bölgesi, 9 doğal kaynak gölünden oluşmuş olup Japonya'nın Beppu bölgesinde ülkedeki "cehennem"lerden biri olarak sayılıyor. Bu doğal havuzlar içinde yüzmekten daha ziyade bakmalık. Kan rengi kırmızı suları içeriğindeki demir nedeniyle bu olağan dışı görünüme sahip.
 
 

Taş Orman (Çin)

Shilin (Taş Orman'ın Çincesi) karstik oluşumlara mükemmel bir örnek teşkil ediyor. Kireçtaşının suyla aşınmasından oluşan alan Ming Hanedanı zamanından beri biliniyor ve Dünyanın İlk Harikası olarak anılıyor.
 
 

Vele de Lua (Brezilya)

Vale deLua (Ay Vadisi) su tarafında aşındırılarak oluşmuş, doğal yüzma havuzlarıyla bir nehir üzerinde yer alan nadir kara formlarından biri. Kaya formları dünya üzerindeki en eski toprak oluşumlarından olan yöre ağırlıklı olarak kuvartz ve kristallerden oluşuyor.
 
 

Socotra Adaları (Hint Okyanusu)

Dünyanın hangi yöresinden ziyeretçi gelirse gelsin istisnasız hepsi bu adada kendini başka bir gezegende gibi hissediyor.
6-7 milyon yıl önce Afrika anakarasından kopup ayrılarak oluşan 4 adalık Socotra Adaları, kurak,sıcak ve zorlu iklim şartlarına rağmen geçmişi 20 milyon yıl öncesine dayanan bitki türlerine ev sahipliği yapıyor. Galapagos adaları gibi bu adalarda da dünyanın başka yerinde bulunmayan en az 700 çeşit canlı türü yaşıyor.
 
 

KAPADOKYA

60 milyon yıl önce; Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ'ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkmıştır.
 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*