Dünya motorlu taşıt üretimi artıyor

  • Giriş : 11.10.2006 / 00:00:00

Dünya motorlu taşıt üretimi bu yılın ilk altı aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 65 oranında artarak 35.4 milyona kadar yükseldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


OSD'den yapılan açıklamaya göre OICA ve aynı zamanda Almanya Otomotiv Sanayi Derneği (VDA) Başkanı Prof. Gottschalk, Paris'te düzenlenen OICA Genel Kurulu'nda bu verilerin otomotiv sanayinin dünyada çapında dinamik ve gelişmekte olan bir sanayi olduğu gösterdiğini bildirdi. Gottschalk konuşmasında ayrıca, inovasyona verdiği önem yüzünden, dünya çapında birçok pazarda temel konumda bulunan otomotiv sanayinin, her yıl yaklaşık olarak 70 milyar Euro'luk Ar-Ge yatırımı yaptığı ve 9 milyon kişiye doğrudan istihdam sağladığını vurguladı.

BÖLGELERE GÖRE FARKLILIK GÖSTERİYOR

Bu yılın ilk altı aylık dönemde, dünya otomotiv pazarındaki gelişmeler, bölgelere göre farklılıklar gösterdi. Motorlu taşıt aracı üretimi, NAFTA ülkelerinde yüzde 2, AB ülkelerinde yüzde 1.5 oranında artarken, Güney Amerika ülkelerindeki artış oranı yüzde 18, AB dışında kalan Doğu Avrupa ülkelerinde ise yüzde 5.4 oldu. Japonya'da yüzde 4, G.Kore'de yüzde 5.5 oranında artan motorlu taşıt aracı üretimi, Çin ve Hindistan'daki artışa bağlı olarak diğer Asya ülkelerinde yüzde 18.5 düzeyine ulaştı.

Dünyanın en büyük motorlu taşıt aracı üreticisi olan ABD'nin, 6.1 milyon araç üretimi gerçekleştirdiği bu dönemde, ABD'yi, 5.7 milyonluk üretimle Japonya, 3.6 milyonla Çin, 3 milyonla Almanya ve yaklaşık 2 milyonla da G.Kore izledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious