Dünya onları duymazsa, genç kadını idam edecekler

Dünya onları duymazsa, genç kadını idam edecekler.77811
  • Giriş : 05.02.2008 / 22:12:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 14:51:02

Çarşaflı kadınlar, özgür basın için protesto gösterisi yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Afganistan’da internetten kadın haklarını okuduğu gerekçesiyle idama mahkum edilen genç gazeteciyi kurtarmak için dünya çapında kampanyalar başlatılırken, Pervez gibi gazeteci olan abisi, “Beni de arıyorlar. Dünya bizi kurtarsın” diye seslendi.

Afganistan’da iki kardeş... İkisi de genç, idealist gazeteci. Uluslararası basın için çalışıyorlar, ülkelerinde olanları dünyaya duyuruyorlar; demokrasi ve özgürlük için çabalıyorlar. Sayed Pervez Kambaksh “İslam’da kadın-erkek eşitsizliği” konulu bir makaleyi internetten bilgisayarına kaydettiği için idama mahkum edildi. Balkh Üniversitesi’nde gazetecilik öğrencisi olan ve aynı zamanda gazetecilik yapan 23 yaşındaki Pervez, şimdi hapiste. Dünya Pervez için ayaklandı. İngiltere’nin önemli gazetelerinden Independent kampanya açtı. Protestolar yayılıyor ama Afganistan’da değişen bir şey yok. Radikal dinciler şimdi Pervez’in ağabeyi Sayed Yaqub İbrahimi’nin peşinde. NTVMSNBC’ye konuşan İbrahimi, “Kökten dinciler kardeşimi ve beni hedef aldılar, ikimizi de öldürmek istiyorlar. Ben de her an tutuklanıp, idam cezasına çarptırılabilirim. Bu yüzden saklanıyorum. Dünya bizi kurtarsın” diye seslendi.

MAHKEMEDE AVUKATI BİLE YOKTU
Kardeşim, İslam’a hakaret eden bir makaleyi internetten indirdiği iddiasıyla ölüm cezasına çarptırıldı. Bu sitede yer alan makalede, Kuran’da kadın haklarının korunmadığı, kadın-erkek eşitliği olmadığı yazıyordu.


İbrahimi idam cezası verilen kardeşinin fotoğrafına bakıyor.
Kardeşim Afganlı polisler tarafından tutuklandı ve hapise götürüldü. Ailem mahkemeye gitmek için başvurmuştu, fakat dava kapalı kapılar ardında gerçekleşti. Savunma avukatı bile olmadan, idam cezası kararı verildi.

3 DAKİKALIK DURUŞMADA İDAM KARARI
Kardeşimi ziyarete gittiğimde, onu mahkemeye götürdüklerini ve eline bir kağıt tutuşturduklarını söyledi. Kağıdı bana verdi, üzerinde “İdam cezasına çarptırıldı” yazıyordu. Bu yaptıkları yasadışı. Mahkemenin sadece 3 dakika sürdüğünü ve hiçbir avukat olmadan bu kararın alındığını söyledi. Aynı kağıdı babamın eline verdiler. Bu yaptıkları anayasaya, insan haklarına ve evrensel hukuka aykırı.

KÖKTENDİNCİLER İKİMİZİ DE HEDEF ALDI
Kardeşim, üniversitede bir çok kişiyle kadın haklarını ve İslam dinini tartışırdı. Bu yüzden dikkat çekti ve peşini bırakmadılar. Kardeşimi şikayet eden kişiler köktendincilerdi. Kardeşimi içeriye atmak için bir neden arıyorlardı. Bir insan internetten kadın haklarıyla ilgili makale indirdiği için nasıl idam cezasına mahkum olur?..


Kabil'de peçeli kadınlar, Pervez için gösteri yaptı.
Ben de gazeteciyim. Hükümete ve radikal İslam’a karşı makaleler yazdım. Bu davayı halkın duyması için ellerinden geleni yaptılar. Bu şekilde radikal İslamcıların tepkisini toplamak istediler. Kardeşimi ve beni susturmak için bizi hedef aldılar. Tek amaçları korkutmak ve susturmak.

DÜNYA BASKI YAPARSA KURTULABİLİRİZ
Afganistan’da gazeteciler korkuyor. Bu yüzden bazıları işlerini bırakıyor veya eleştiri içeren konuları yazmıyorlar. Özgürlük gün geçtikçe kısıtlanıyor. Şartlar zorlaşıyor. Bütün gazeteciler kardeşime karşı alınan kararı duyunca, şok geçirdiler.


Afganistan'da Pervez için yapılan gösteriden...
Ülkemizde var olabilecek demokrasi düşüncesini yok ediyorlar. Kardeşimi kurtarmak için uluslararası toplumların müdahele etmesi gerekiyor. Çünkü kardeşimi savunmak, Afganistan’da demokrasiyi ve özgürlüğü savunmak demek. Uluslararası toplumlar hükümete ve Cumhurbaşkanı’na baskı uygularsa kardeşimi kurtarabiliriz. Bu ülkede demokrasinin sağlanması için bunun yapılması gerekiyor. Kabil şehrinde bir çok insan kardeşim için protesto gösterisi yaptı. Bir çok kişi alınan kararın haksız olduğunu düşünüyor.

BENİ DE ÖLDÜRMEK İSTİYORLAR, SAKLANIYORUM
Ben de tehlike içinde yaşıyorum. Her gece farklı bir yerde kalıyorum ve gün içinde de saklanıyorum. Bazı dinci gruplar beni takip ediyor. Bu yüzden semt ve şehir bile değiştirmek zorunda kalıyorum.


Filipinler'de gazetecilerin öldürülmesini protesto gösterisinden...
Afganistan’da güvende değilim. Hem kardeşimden dolayı hem de yazdıklarımdan... Kardeşimle aynı durumda bulunan başka gazeteciler var, örneğin bir kadın gazeteci arkadaşımız şu anda hapiste, o da idam cezasına çarptırıldı. Bu yüzden gazeteciler çok endişeli, her gün haklarımız kısıtlanıyor ve ölümün eşiğinde yaşıyoruz. Tek umudum diğer ülkelerin kardeşime sahip çıkması ve onu kurtarmaları.

ÜLKEMİZ UĞRUNA GAZETECİ OLDUK
Taliban’ın düşüşünden sonra Afganistan’da cinayet ve suç olaylarının gittikçe arttığını gördüm. Ben ve kardeşim bu ülkeyi değiştirmek için gazeteci olmaya karar verdik. İkimiz de uluslarası basın için yazıyorduk. Kardeşimin ilgi alanı insan hakları ve özgürlük. Benim ilgi alanım ise suç, şiddet ve cinayet olayları. Kardeşim şimdi küçük bir hapishane hücresinde tehlikeli mahkumlarla beraber kalıyor. Kaçakçılarla, uyuşturucu tüccarlarıyla, katillerle aynı hücrede. İki ay sonra ikinci mahkeme var. Tek umudumuz uluslararası toplumların kardeşimi kurtarması.

ÜLKEMİZDE TEK SORUN TALİBAN DEĞİL
Ben ve kardeşim Afganistan’ın değişebileceğine inanıyoruz. Ayrıca uluslarası toplumların bizi anlayabilmesi için gerçeklerin yazılması gerekiyor.


Pervez Kambaksh üniversite öğrencisi ve gazeteci.
Sadece dışarıdan bakıp, ülkemizde demokrasinin kapısını kapatan tek sorunun Taliban olmadığının farkına varmalılar. Farklı radikal İslamcılar demokrasi ve özgürlük istemiyor. Afganistan’da bunlar güçlü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious