Dünya Overclock rekoru kırıldı

  • Giriş : 03.03.2007 / 00:00:00

Bursa'da bugün başlayan ''Bursa 4. Bilişim 2007 Fuarı''nda, iki bilgisayar operatörü, özel donanımlı bir bilgisayarı ''-90'' derece soğutarak işlemci hızını iki katından fazla yükseltti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fuarda yer alan ''Teknolojix'' firmasının standında gerçekleştirilen rekor denemesinde, bilgisayar operatörleri Ahmet Taruz ve Koray Kuşçu, 3200 Mhz kapasitesi olan ''Trand Ultimate marka ve Intel P4 641 Max Mhz'' işlemcili, henüz seri üretimine başlanmayan özel donanımlı bilgisayarı, nitrojen ve su ile ''-90'' dereceye kadar soğuttu.

Soğuma sonucu bilgisayarın işlemci hızını 7 bin 435 Mhz kapasiteye kadar çıkaran iki operatör, gerçekleştirdikleri işlemle dünyaya rekoruna imza attıklarını savundular.

Ahmet Taruz, diğer bilgisayarların aksine fan yerine su soğutmalı olan özel donanımlı bilgisayar üzerinde yaptıkları rekor denemesinin başarılı olduğunu belirterek, ''Bu yeni donanımlı bilgisayar, eski arabalarda bulunan karbiratör sistemi gibi çalışıyor. Su, fanlarda soğuyarak bilgisayar devrelerinin bağlı bulunduğu yerleri soğutuyor. Bu da bilgisayarın ısınmadan ve daha sessiz çalışmasına olanak veriyor'' dedi.

Sönmez Holding Teknoloji Şirketleri yöneticisi Hüseyin Günez de bu tarz organizasyonlara destek vermeye devam edeceklerini belirterek, en son teknolojiyi tüketicilere ulaştırmak için hızlı ve büyük adımlarla yol aldıklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious