Dünya piyasalarındaki sıkıntı Türkiye'yi etkiler mi?

Dünya piyasalarındaki sıkıntı Türkiye'yi etkiler mi?.13432
  • Giriş : 24.01.2008 / 11:18:00

Dışarıda bir fırtına yaşanıyorsa, bu Türkiye’yi etkilemeyecek anlamına gelmiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, piyasalardaki dalgalanmalar ve Türkiye’ye etkisine ilişkin, "Dışarıda bir fırtına yaşanıyorsa, bu Türkiye’yi etkilemeyecek anlamına gelmiyor. Ama eskiye oranla Türkiye çok daha sağlıklı, çok daha sağlam temeller üzerinde duruyor" dedi. Şimşek bunun sayesinde, bu türden şokların Türkiye’ye etkisinin geçmişe oranla daha sınırlı olacağını düşündüğünü vurguladı.

Dışarda Türkiye’ye olan güvenin yüksek olduğunu ve bunun devam edeceği gördüğüne de vurgu yapan Bakan Şimşek, Türkiye’nin kredibilitesi olan, performansı ortada olan önemli bir ülke olduğunu söyledi.

Davos’da dün başlayan Dünya Ekonomik Forumu toplantılarına katılan Devlet Bakanı Şimşek, Türkiye ekonomisin makro ekonomik temellerinin oldukça sağlam olduğunu kamu finansman pozisyonuna bakıldığında son yıllarda çok ciddi ve önemli iyileşmelerin sağlandığını, 2008 bütçesinin sağlam bir zemine oturttuklarını ifade eden Şimşek, bankacılık sektörünün çok sağlam olduğunu dile getirdi.

Şimşek, şöyle devam etti:

"Geçtiğimiz yıllarda epey reformlar yaptık. Öyle şoklara karşı daha dayanıklı hale gelmesini sağladık. Türkiye’de kamu net dış borç stokunun, milli gelire oranı 2007 yılı sonu itibariyle yüzde 1,6. Dolayısıyla herhangi bir şokun doğrudan doğruya kamu finansmanını etkisi son derece sınırlı, ihmal edilebilir düzeyde olur. Bankacılık sektöründe son birkaç yıldır bankaların tümü karlı. Yani kar ediyor. Sermaye yeterlilik oranı yüzde 19 civarında. Bankacılık sektörün de eskiden olduğu gibi net açık döviz pozisyonu yok. Bankaların hazine kağıtlarından çok krediye yönelmiş olmaları, bunların faiz riskini azaltmış, aynı zamanda kur riskleri düşük. Kar ediyorlar bu çok önemli. Bu tür şoklar yaşandığı zaman bankacılık sektörü zayıf olduğu için ekonomi çok daha derin bir şok yaşıyordu şimdi o olasılık düşük. Ama bu şu anlama gelmiyor. Dışarıda bir fırtına yaşanıyorsa, bu Türkiye’yi etkilemeyecek anlamına gelmiyor. Ama eskiye oranla Türkiye çok daha sağlıklı, çok daha sağlam temeller üzerinde duruyor. Bunun sayesinde bu türden şokların Türkiye’ye etkisi geçmişe oranla daha sınırlı olacaktır diye düşünüyorum. Bunlar önemli şeyler. Bu aşamada dünyada tabii ciddi sıkıntılar var. Bu sıkıntılar, dünya siyasi arenasında hem de ekonomi arenasında belirsizlik yaratıyor."

Türkiye’de güçlü bir hükümetin iş başında olduğunu, bunun da "gerektiğinde ne önlem gerekiyorsa hızlı bir şekilde alınması’’ anlamına geldiğini ifade eden Şimşek, geçen yılın son çeyreğinden itibaren bütçede ciddi bir takım düzeltmelere gittiklerini, 2008 bütçesini sağlam bir temele oturttuklarını, para politikasında temkinli olmaya özen gösterdiklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious