Dünya şairleri Konya'da

Dünya şairleri Konya'da.13758
  • Giriş : 09.05.2008 / 15:12:00

Konya Valiliği Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi ve Selçuk Üniversitesi'nin, Mevlana'nın Konya'ya gelişinin 780. yıldönümü, Nasreddin Hoca'nın 800. yaşı ve Kaşgarlı Mahmut'un 1000. yaşı nedeniyle ortaklaşa düzenlediği '1. Uluslararası Şair

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Almanya, Bulgaristan, Kıbrıs, Kırgızistan olmak üzere 18 ülkeden 90 şairin katıldığı buluşmada şiir konuşulacak, ünlü şairler ve yaptıkları çalışmalar anlatılacak.

Bir ülkenin şairlerinin susmasıyla yaşam kabiliyetinin de sona ereceğini söyleyen Vali Osman Aydın, "Toplumun öncüsü olan şairler, dilimizi akıcı hale getiren ve edebiyatımızı yarınlara aktaran şahsiyetlerdir. Şair olmazsa şiir, şiir olmazsa konuşma, yazı ve edebi dilin gelişmesi mümkün değildir. Adını tarihe yazdıran ünlü şairlerden feyz alarak bugünlere geldik. Ruhumuzu okşayan, sanatımızı yarına taşıyan ve gönül dünyamıza seslenen şairleri Mevlana'nın şehrinde ağırlamaktan gurur duyuyoruz" dedi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Dinçer Bedük, sadece nisan ayında 130 kültür, sanat etkinliğine ev sahipliği yaptıklarını, Üniversite'nin Konya'da kültür ve sanatın merkezi haline geldiğini ifade etti. Bedük, Mevlana'nın şehri Konya'da şairleri buluşturmaktan mutlu olduklarını dile getirdi. Konya'nın tarihte sanat ve ilmin merkezi olduğunu vurgulayan Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, şunları dedi:

"Türk milleti, tarih sahnesinde kendi düşüncesini sanatla, edebiyatla dışa vurmuştur. Sadece sanatı gelecek nesillere aktarmamış aynı zamanda sanat üreten bir toplum olmuştur. Şairlerimiz dönem dönem çeşitli akımların etkisinde kalarak kendilerine yol aramışlardır. Şiirde sosyal hayatı, sanatı, toplumu, insanı anlatarak dilimizi zenginleştirmiş ve bugünlere taşımışlardır. Bugün bizler onların sanatını, yaptıklarını, şiirlerini ele alıp, ufkumuzu ve ruhumuzu zenginleştireceğiz."

11 Mayıs'a kadar sürecek buluşmada şairler, Mevlana Müzesi başta olmak üzere Konya'nın tarihi ve turistik yerlerini gezecek, Mevlana Kültür Merkezi'nde sema gösterisi izleyecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious