Dünya şampiyonu bilardocu Yıldırım'dan destek istedi

Dünya şampiyonu bilardocu Yıldırım'dan destek istedi.21478
  • Giriş : 16.04.2008 / 11:58:00

Artistik Bilardo Dünya Şampiyonası'nda birinci olan Hacı Arap Yaman, Aziz Yıldırım'dan destek istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Belçika'nın Schelle kentinde gerçekleştirilen Artistik Bilardo Dünya Şampiyonası'nda birinci olan Hacı Arap Yaman, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'dan destek istedi.

Diyarbakırlı olan Hacı Arap Yaman, Türkiye'de bilardonun daha da gelişmesi için sponsor desteğine ihtiyaç duyduklarını belirterek, ''Hemşehrim olan Aziz Yıldırım'a seslenmek istiyorum. Fenerbahçe'de bilardo branşının açılmasını istiyoruz ve desteklerini bekliyoruz. Büyük kulüplerimizin bu branşa el atmasını bekliyoruz. Fenerbahçe Kulübü'nün öncelikle bu işe başlamasını, diğer kulüplerimizin de bilardoya destek vermesini istiyoruz'' diye konuştu.

Yurt dışı turnuvalarına gitmek için federasyonun kendilerine verdiği bir destek bulunduğunu kaydeden Yaman, ''Ancak bu destekler yeterli değil, çünkü turnuva sayıları çok fazla. Federasyonumuz ancak 15 turnuvadan 5'ine bizi gönderebiliyor. Diğerlerine gidebilmek için ise şahsi sponsorlar gerekiyor. Bunun için de destek bekliyoruz'' dedi.

-''MUTLU VE GURURLUYUM''-

Artistik bilardo dalında dünya şampiyonu olan Hacı Arap Yaman, çok zorlu bir turnuva yaşadığını belirterek, ''Bu turnuvanın sonunda Türkiye ve kendi adıma birincilik kupasını kazandım. İstiklal marşını çaldırdım ve bayrağımızı göndere çektirdim. Bunun için çok mutluyum. Dünya bilardo camiası önünde Türkiye'nin prestijinin artması, bizim için övünç kaynağı oldu'' şeklinde konuştu.

Turnuvaya çok yoğun bir çalışma programı ile hazırlandığını kaydeden Yaman, ''Günde 8 ile 10 saat arasında antrenman yaparak hazırlandım. Bu tahminen 3 ay sürdü. Sonuçta da böyle bir başarı geldi'' dedi.

-''SEMİH SAYGINER SAYESİNDE BAŞLADIM''-

Diyarbakır'ın Bismil İlçesi'nde doğan Hacı Arap Yaman, bilardoya başlamasında dünyaca ünlü Türk bilardocu Semih Saygıner'in büyük etkisi olduğunu söyledi.

1983 yılında Semih Saygıner'in Bismil'e gelişiyle bilardo serüvenin başladığını vurgulayan Yaman, ''İlişkide bulunduğum kişi Semih Saygıner olduğu için zorlu yolları geçmek biraz daha kolay geldi. Bismil'de başlayan bilardo oyunculuğum, beni dünya şampiyonluğuna kadar getirdi'' diye konuştu.

Bismil'de sınırlı imkanlarla bilardo oynadıklarını kaydeden Yaman, federasyonun kurulması bilardoya spor olarak bakmaya başlamalarıyla imkanların genişlediğini ve Türk bilardosunun da gelişme gösterdiğini ifade etti.

-GENÇLERE TAVSİYELERİ-

Hacı Arap Yaman, bilardoya yeni başlayan gençlere de tavsiyelerde bulunarak, ''Gençlere, bilardoyu bilinçli bir şekilde ve antrenör kontrolünde yapmalarını tavsiye ederim. Tek başlarına çalışmaları onları üst seviyelere çıkarmaz. Federasyonunu bu konuda yetkili antrenörleri var. Onlarla birlikte çalışırlarsa çok daha çabuk gelişim gösterirler'' şeklinde konuştu.

-''TÜRK BİLARDOSU ÜST DÜZEYDE''-

Yaman, Türk bilardosunun şu anda dünyada çok üst düzeyde olduğunu söyledi.

Hem 3 bant, hem artistik, hem de pool olarak Türk bilardosunun çok büyük bir ivme kazandığını vurgulayan Yaman, ''Eskiden turnuvalarda kurada Türk oyuncu çıktı diye sevinenler, Şimdi Türk oyuncu çıktı diye üzülebiliyorlar. Bu seviyeye ulaşmış durumdayız'' diye konuştu.

-HEDEFLERİ-

Hedefinin dünya şampiyonluğunu bırakmamak, buna da Avrupa şampiyonluğunu eklemek olduğunu ifade eden Yaman, ''Avrupa Grand Prix'si büyük ihtimalle Türkiye'de yapılacak. Amacım dünya şampiyonluğuna Avrupa şampiyonluğunu da eklemek'' dedi.

-BİSMİL'E GİDECEK-

Hacı Arap Yaman, doğup büyüdüğü Diyarbakır'ın Bismil İlçesi'ne en kısa sürede giderek şampiyonluğu hemşehrileri ile kutlayacağını söyledi.

Bismil'deki arkadaşları ve yakınlarının, aldığı dünya şampiyonluğuna çok sevindiğini anlatan Yaman, ''Memleketimden insanların arayıp (Sen bizim gururumuzsun) demeleri beni çok mutlu etti, onurlandırdı ve duygulandırdı. Dünya şampiyonluğunu kazanmamda büyük emeği olan Bismil'e bir an önce gidip bu şampiyonluğu hemşehrilerimle paylaşmak istiyorum'' diyerek sözlerini tamamladı.

Hacı Arap Yaman, daha sonra bayanlarda Türkiye şampiyonu olan Neslihan Gürel ile gösteri maçı yaptı.

-BİLARDOYA 18 YAŞINDA BAŞLADI-

4 Nisan 1965'te Diyarbakır'ın Bismil ilçesi doğumlu Hacı Arap Yaman, doğum gününü kutladıktan 1 gün sonra, 5 Nisan 2008'de Belçika'da dünya şampiyonluğuna ulaştı.

Bilardoya 18 yaşında başlayan Yaman, 1996'da Milli Takım sporcusu oldu ve Ankara'ya yerleşti. İlk birinciliğini 1997 yılında Ankara şampiyonluğu ile elde eden Yaman, 2007 yılında Artistik bilardoda genel klasmanda Türkiye şampiyonu oldu. Yaman, son olarak da Belçika'da dünya şampiyonluğuna ulaştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious