Dünya şampiyonu iş arıyor

Dünya şampiyonu iş arıyor .20584
  • Giriş : 27.10.2007 / 13:59:00

Dünya şampiyonu olan zihinsel engelli Adanalı Nazan Çaçan (24), başarısını sürdürmek için daha çok yüzmesine olanak yaratacağı yazlık alma hayalini gerçekleştirmek amacıyla bir işe girip çalışmak istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çin'de düzenlenen olimpiyatlardan dünya şampiyonu olarak dönen zihinsel engelli Adanalı Nazan Çaçan (24), başarısını sürdürmek için daha çok yüzmesine olanak yaratacağı yazlık alma hayalini gerçekleştirmek amacıyla bir işe girip çalışmak istiyor.

Çin'in Şangay kentinde, 1-11 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen ve 148 ülkeden, 7 binden fazla zihinsel engelli sporcunun katıldığı olimpiyatlarda, yüzme branşında, 25 metre serbestte altın madalya kazanan Nazan Çaçan'ın tek isteği iş sahibi olup para kazanabilmek.

Adana Zihinsel Engelliler Vakfı öğrencisi olan Nazan Çaçan'ın babası emekli öğretmen Mehmet Çaçan, Çukurova Rotary Kulübü, Adana Güç birliği Vakfı ve Ayas Yüzme Kulübü'nün desteğiyle katıldığı şampiyonada, kızının altın madalya kazanmasının hiç de kolay olmadığını bildirdi.

Kızının yaşına göre zekasının yüzde 50'si oranında daha az kapasitesini kullanabildiğini anlatan baba Mehmet Çaçan, ''Nazan şimdi 24 yaşında, ancak yapılan tetkiklere göre 12 yaşındaki bir çocuğun zeka düzeyine sahip. Onu spor sayesinde rehabilite ettik. Yıllarca onu toplumdan koparmamak için çaba harcadık. Spor, onu hayata yeniden bağladı'' dedi.

Mehmet Çaçan, başta Adana Valisi İlhan Atış olmak üzere birçok kurum ve kuruluş ile sivil toplum örgütünün kızını çeşitli hediyelerle ödüllendirdiğini belirterek, şunları söyledi:

''Ancak, bu hediyeler yerine kızıma bir iş verilseydi, daha mutlu olacaktı. Kızım, zihinsel özürlü olsa da yapabileceği bir iş mutlaka vardır. Ona bakacak güçteyiz, ancak, kafasına çalışmayı koydu bir kere vazgeçiremiyoruz.

Onu mutlu etmek için Adana İş Kurumu (İŞKUR) Müdürü Haşim Meydan ile görüştüm, bize yardımcı oldu. Ancak, bu şekilde işe girebilmek için yüzde 40 engelli raporu gerekiyor. Ancak, Çukurova Devlet Hastanesinde kızıma yüzde 35 engelli raporu verildi. Oysa, Çukurova Üniversitesinden daha önce aldığımız raporda engelli oranı yüzde 80 olarak tespit edilmişti. Yüzme sporu rehabilite edilmesinde mutlaka etkili olmuştur, ancak bu düzeyde gerçekleşmesi mümkün değil.''

Mehmet Çaçan, sahil kentlerinde çadır kurarak yaptıkları tatil sırasında kızının yüzmeye alıştığını belirterek, ''Biz çadır kurarken çevredeki site sakinlerinin hep şikayetlerine maruz kalıyoruz. Site yakınlarına çadır kurulmasının istenmemesi ve zaman zaman yaşanan tartışmalar Nazan'ı son derece üzüyor. (Baba paramız olsa bizim de burada böyle bir evimiz olsa) diyor. Bu imkanımız olsa Nazan daha çok yüzecek, daha çok başarılar elde edebilecek'' dedi.

''PARA KAZANMAK İSTİYORUM''
Güçlükle konuşmasına rağmen kendini ifade edebilen Nazan Çaçan ise para kazanmak istediğini belirterek, ''Ben çalışırsam daha da başarılı olurum. Madalya kazandım, bana hediyeler verdiler ama hiç para vermediler. Bir işe girer çalışıp para kazanırsam önce hayalimde kurduğum yazlık ev alacağım. Böylece daha fazla yüzme imkanı bulacağım. Yeni ve daha büyük başarılara imza atmak istiyorum'' dedi.

Nazan Çaçan, bir başka hayalinin de kredi kartı sahibi olmak olduğunu belirterek, ''Madalya kazanınca cep telefonu armağan ettiler, hem de kamerası bile var. Bir de kredi kartım olursa daha mutlu olacağım'' diye konuştu.

Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı Bahri Özgiray Özel Eğitim okulu Müdürü Gülbin Özçalıcı ise Nazan'a bugüne kadar büyük destek verdiklerini, bundan sonra da bunu sürdüreceklerini, iş imkanı için de girişimlerde bulunacaklarını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious