Dünya şaşırdı

  • Giriş : 29.04.2007 / 00:00:00

Çağlayandaki mitinge katılım haber ajanslarını şaşırttı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, mitinge katılan yüz binlerce kişinin ellerinde Türk bayraklarıyla "hükümetin istifasını istediğini" abonelerine duyurdu.

Çağlayan mitinginin 14 nisanda Ankara’nın Tandoğan meydanında yapılan mitinginden sonra "hükümet karşıtı" ikinci miting olduğunu bildiren AP, mitinge katılanların "Türkiye laiktir, laik kalacak" gibi slogan attıklarını kaydetti.Ajans, katılımcıların marşlar söylediğini belirterek, mitinge katılanlardan bazılarının görüşlerine de haberinde yer verdi.AP, "kendisini laik sistemin koruyucusu gören ordunun Türkiye’de en fazla saygı duyulan kurumlardan biri olduğunu" da hatırlattı.

İngiliz Reuters haber ajansı da Çağlayan’daki mitinge Türk bayrakları ve "hükümet karşıtı" pankartlar taşıyan yüz binlerce insanın katıldığını duyurdu.Reuters de mitinge katılanların "Türkiye laiktir, laik kalacak" diye slogan attıklarını belirtti.

Fransız haber ajansı Agence France Presse (AFP) de, mitingi abonelerine acil haber koduyla duyurdu.AFP’nin haberinde, göstericilerin Türk bayrakları ve Atatürk portreleri taşıyarak katıldıkları gösteride, laiklik yanlısı ve "hükümet karşıtı" sloganlar atıldığı belirtildi.

İngiliz yayın kurumu BBC, "Türk laikliğinin büyük gösterisi" başlığıyla verdiği fotoğraflı haberde, on binlerce kişinin laikliği desteklemek için İstanbul’da gösteri yaptığını kaydetti.CNN de gösteri haberini görüntüler eşliğinde abonelerine ulaştırdı. CNN, gösteri haberinde Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilmediği açıklamasına da yer verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious