Dünya sıcaktan ölüyor!

  • Giriş : 20.07.2006 / 00:00:00

Avrupa ülkelerine etkisi altına alan sıcak hava dalgası ölümlere yol açmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Son verilere göre İspanya'da iki, Fransa'da dokuz ve Hollanda'nın Nijmegen kentinde geziye katılan iki kişi olmak üzere toplam 13 kişi sıcaklık nedeniyle hayatını kaybetti. Bu güne kadar Temmuz ayında sadece 1911 yılında 36 derecelik sıcaklığı yaşayan İngiltere, bu Temmuzda 38 dereceyi gördü. Ayrıca Belçika da son iki gündür tarihindeki en sıcak günlerini geçiriyor. Almanya'da ise sıcaklık rekor verilere ulaşmaya devam ediyor. Avrupa başkentlerinden Berlin'in Dahlem semtinde sıcaklık 38 dereceye yükseldi. En sıcak veri ise Saksonya eyaletinin başkenti Dresden kenti çevresinde 40 derece oldu. Almanya tarihinde en sıcak gün ise 8 Ağustos 2003 tarihinde 40,8 dereceyi oluşturmuştu.

Aşırı sıcaklıkların yanı sıra ozon verileri de yükselmeye devam ediyor. Dessau kentinde bulunan Federal Çevre Dairesi (UBA) yükselen ozon verilerinden dolayı araba kullanmamayı tavsiye etti. Çevre koruma derneği Greenpeace ise tamamen araba kullanımını yasaklama talebinde bulundu. UBA'nın ozon uzmanı Bernd Kahra bu Perşembe ozon verileri bir kübik metrede 240 mikrogramı geçeceğini belirterek, ozon verilerinin 180 mikrogramı geçmesinden sonra halkın bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi.

-Orman yangınları tehdit ediyor-

Uzun zaman hakimiyetini sürdüren sıcaklıklar orman yangınlarının çıkmasına sebep oluyor. İspanya'nın güneyindeki orman yangınlarından dolayı bin 500 ev ve 700 müşteri bulunduran bir otel boşaltıldı. Resmi dairelerin verilerine göre bir çiftlikte 500 tavuk ve 5 ton patates yandı. Estonya'nın Rusya sınırında çıkan yangında bin 250 hektar orman yandı. Bilim adamları küresel ısınma ile orman yangınları arasında da bağlantı olduğunu ortaya koyuyor. Orman yangınlarıyla ortaya çıkan duman tabakasındaki kimyasal maddelerin atmosferin stratosfer tabakasına ulaşmasının iklim değişikliklerine neden olduğu saptandı.

Fransa'da son günlerde etkili olan sıcak hava dalgası yüzünden yaşamını yitirenlerin sayısı 9'a yükseldi. Başbakan Dominique de Villepin ile birlikte huzurevlerini dolaşan ve buralarda alınan önlemleri yerinde denetleyen Fransa Sağlık Bakanı Xavier Bertrand, , ''son günlerde ölen 9 kişinin aşırı sıcakların olumsuz etkilerinden dolayı yaşamlarını yitirmiş olabileceklerini'' açıkladı. Son 4 gündür tüm ülkede etkin olan sıcak hava dalgası, ülkenin batısından doğusuna doğru ilerliyor. Fransa Meteoroloji Kurumu, ülkenin doğusundaki ve güneyindeki 13 bölgede turuncu alarm verdi. Lyon, Marsilya, Strasbourg gibi şehirlerde hayat sıcaklar nedeniyle dururken, güvenlik önlemleri de arttırıldı. Meteoroloji uzmanları, sıcak hava dalgasının bugünden itibaren etkinliğini azaltacağını belirtiyor. Ülkenin kuzeyindeki Dunkerque şehri geçtiğimiz gün, 38.8 derece sıcaklığa ulaşarak son 13 yılın rekorunu kırdı. Ülke genelinde sıcaklar, son bir haftadır 36 derecenin üzerinde seyrediyor.

Bu arada, Fransa'nın elektrik üreticisi EDF, sıcaklarda artan enerji tüketimi nedeniyle yurtdışından elektrik satın alacak. Dünyanın en prestijli spor turnuvalarından kabul edilen Fransa Bisiklet Turu devam ederken, sporcular da aşırı sıcaklardan olumsuz etkileniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious