Dünya sinemasının yıldızları Antalya'da

  • Giriş : 16.09.2006 / 00:00:00

Türkiye'ye ilk kez gelen Hollywood'un ödüllü oyuncusu Helen Mirren, İstanbul'da film çekmenin kendisini çok mutlu edeceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

43'üncü Antalya Altın Portakal Film Festivali, yıldızlar geçidine sahne oluyor. Bu yılki festival, ünlü yönetmenleri ve ödüllü oyuncuları misafir ediyor. Altın Portakal'ı uluslararası boyuta taşıyan ve bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Uluslararası Avrasya Film Festivali'nin dünyaca ünlü konukları Faye Dunaway ve Helen Mirren ile "Şeytanın Avukatı", "Dolores Claiburn" ve "Ray" filmlerinin usta yönetmeni Taylor Hackford Antalya'ya geldi. Antalya Havalimanı'na aynı uçakla inen ünlüleri, çıkışta bir basın ordusu karşıladı.

Kendileri için bekleyen özel araca binmeden önce gazetecilerin sorularını yanıtlayan Helen Mirren, festivalin son derece güzel ve başarılı bir organizasyon olduğunu uçakta öğrendiğini söyledi. "Çok heyecanlıyım. Türkiye inanılmaz güzellikte bir ülke" diyen Mirren, "Daha önce hiç gelmemiştim. Festivali görmek ve ülkenizi gezmek için sabırsızlanıyorum. Türk yönetmenleri pek tanımıyorum ancak Cannes Film Festivali'nden Nuri Bilge Ceylan'ın adını duymuştum. Şimdi İran ve özellikle Afrika'da son derece başarılı yapımlar meydana geliyor. Türkiye'de de çok uzun yıllardır film çekiliyor. Türk filmleri de tıpkı İngiliz, İtalyan ve Fransız filmleri gibi. Amerikan filmleri gibi değil. Çünkü iki ülkede birbirinden farklı." dedi.

Film dünyasının en güzel yönünü, "Bir ülkenin her şeyi ve tüm doğallığı ile dünyanın geri kalanına sergilemesi' sözleri ile niteleyen yıldız oyuncu, sinema ile bir turist olarak anlaşılamayacak bir çok şeyi rahatlıkla fark edebildiğini söyledi. "Bir ülkeye gittiğiniz zaman sahile gidersiniz, otelde kalırsınız, çeşitli yerlere gidersiniz. Ancak gerçek Türk insanının yaşamına, doğal hayatına çok fazla tanıklık edemezsiniz." diye konuşan Mirren, festival ve Türkiye için "Son derece güzel yapımlar gerçekleştirilmiş. Daha önce hiç İstanbul'a gitmedim. Fakat son derece güzel bir kent olduğunu biliyorum. Ancak İstanbul'da bir film çekmek isterim. Bu beni çok mutlu eder." sözleri ile diyerek düşüncelerini dile getirdi.

Öte yandan 43. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin Yeşilçamlı konukları da Antalya'ya geldi. Oyuncular, yapımcı ve yönetmenler, jüri üyeleri ile basın mensuplarından oluşan 160 kişilik kafile SKY havayollarına ait uçakla dün Antalya'ya geldi. Kafilenin içinde Aytaç Arman, Oktay Kaynarca, Yusuf Sezgin, Füsun Demirel, Özgü Namal, Nükhet Duru, Mehmet Aslantuğ, Demet Akbağ gibi ünlü isimler yer aldı. Konuklar havalimanında karanfiller ile karşılanırken, oyuncu Oktay Kaynarca, festival şartnamesi nedeni ile yarışmayacak olan filmler hakkında "Böyle olması daha iyi. Gösterilen ilgi dolayısıyla o filmleri halk zaten ödüllendirdi" değerlendirmesinde bulundu. Türk konukların Antalya'ya gelişi bugün de devam etti. Kurtlar Vadisi'nde canlandırdığı 'Elif' karakteri ile yıldızı parlayan Özgü Namal da Antalya'ya bugün gelen Türk ünlüler arasında yer aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious