Dünya son 70 yılın en kötüsünü yaşadı

Dünya son 70 yılın en kötüsünü yaşadı.16652
  • Giriş : 02.01.2009 / 08:43:00

ABD kaynaklı küresel mali kriz, bugün 70 yaşın altında olanların hayatlarında geçirdikleri en kötü yıl olarak adlandırılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

2008'e damgasını vuran en önemli olay olarak gösterilen küresel mali kriz, 2008'i son 70 yılın en kötü yılı yapmaya yetti.

Uzmanlar, ABD'de 70 yaşın altında olan insanların 2008'in, hayatlarında geçirdikleri en kötü yıl olarak nitelendiriyor.

İŞSİZLİK ZİRVEDE

ABD'de yaşanan mali kriz on binlerce kişinin işini kaybetmesine neden oldu. Ülkede şu anki işsizlik oranı, II. Dünya Savaşı'ndaki işsizlik oranını aşmış durumda.

Ülkede işini kaybeden insan sayısı artınca lüks olarak görülen harcamalarda kısıntıya uğradı. Bu yılki noel alışverişleri, önceki yıllara oranla neredeyse yok denecek kadar az yapıldı. İcralı evlerinde sayısı gün geçtikçe artıyor. Kredi piyasaları da son yılların en kötü dönemini yaşadı.

AVRUPA VE JAPONYA DA DURGUN

ABD'deki ekonomik durgunluk en çok Avrupa'yı ve Japonya'yı vurdu. Bu bölgeler de tıpkı ABD gibi II. Dünya Savaşı'ndan beri en kötü yılı yaşadı.

ABD'dek Ekonomik Araştırmalar Kurumu, yaşanan krizin sadece bir nesilin görebileceği türden bir kriz olduğunu, bunun sonunun ise ne zaman görüleceğinin bilinmediğini söyledi.

'YAŞAMAK İSTEMEDİĞİMİZ BİR YIL OLDU'

IMF'in eski Başekonomisti Kenneth Rogoff, " 2008, hayatımda yaşadığım en kötü yıl oldu. Böyle bir yılı kimse yaşamak istemezdi. Bu, daha önce gördüklerimizden daha kötü bir kriz" dedi.

Ekonomistler, 2008'de patlak veren mali krizin dibinin ne zaman görüleceği konusunda fikir sahibi olmadıklarını söylediler.

EMLAK PAZARI DİBE VURDU

Küresel mali krizin nedeni olarak gösterilen mortgage kredileri ABD ekonomisinin temel taşlarını yerini oynatmış durumda.

ABD'de stüdyo dairelerin satış oranlarının geçmiş yıllara göre yüzde 7,6 oranında düşüş kaydettiği ifade edildi.

BÜYÜK BUHRANI ATLATTILAR, 2008'İ ATLATAMADILAR

ABD'nin köklü finans kuruluşları Bearn Stearns ve Lehman Brothers savaşın zarar verdiği ekonomik krizleri atlattı ancak geçen yıl patlak veren mali krize dayanamadı.

KREDİ PİYASASI 'DONDU'

Kriz nedeniyle panik halinde olan kredi kuruluşları artık eskisi gibi herkese kredi vermiyor. Kredi piyasasındaki durgunluk da yatırım ve harcama tarafında bir durgunluk yaratıyor. Tüm bunlar birleşince de dünyanın en büyük ekonomisinin büyümesi olanaksız hale geliyor. Böyle bir tablodan hem gelişmiş ülkeler, hem de gelişmekte olan ekonomiler yara alıyor.

Uzmanlara göre ABD krizden çıkmadan diğer ülkelerin refaha kavuşması zor. Bush yönetiminin hazırladığı 700 milyar dolarlık kurtarma paketi zor da olsa Kongre'den geçti ancak analistlere göre bu rakam zararı karşılamıyor.

Krizin ne zaman dibe vuracağı, işten çıkarmaların ne zaman sona ereceği, kredi piyasalarının ne zaman hareketleneceği ve perakende satışların ne zaman kıpırdayacağı henüz bilinmiyor. Bilinen tek şey 2008'in, bir nesil için en kötü yıl olarak kayıtlara geçmesi.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*