Dünya Su Formu için 30 bin kayıt!

Dünya Su Formu için 30 bin kayıt!.36855
  • Giriş : 14.03.2009 / 23:18:00

İstanbul'da, 16-22 Mart tarihleri arasında düzenlenecek olan 5. Dünya Su Forumu'na, 17 bin 800 yurt dışından olmak üzere 30 bin civarında kişinin kayıt yaptırdığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çırağan Sarayı'nda Dışişleri Bakanlığı adına Büyükelçi Sumru Noyan tarafından basına bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Noyan, Dünya Su Konseyi ve evsahibi ülke tarafından 3 yılda bir düzenlenen Dünya Su Forumu'nun bundan önceki toplantılarının Fas, Hollanda, Japonya ve Meksika'da gerçekleştiğini söyledi.

Dünya Su Forumu'nun diğerlerinden, başında mini zirvenin düzenlenecek olması nedeniyle farkının bulunduğunu belirten Noyan, forumun Sütlüce Kültür Merkezi'nde yapılacak bu zirveyle açılacağını kaydetti.

Forumun ana temasının ''Farklılıkların Suda Yakınlaşması'' olduğunu aktaran Sumru Noyan, forumun ''tematik süreç'', ''bölgesel süreç'' ve'' siyasi süreç'' olmak üzere üç bölüm halinde yapılacağını bildirdi.

''Siyasi süreç'' adlı bölümün Dışişleri Bakanlığı'nın öncülüğünde düzenleneceğini dile getiren Noyan, bu çerçevede yerel yönetimler, parlamenterler ve bakanlar toplantılarının yapılacağını söyledi.

-HAZIRLIKLARI 2-3 YILDIR SÜRÜYOR-

Noyan, forumun hazırlıklarının 2-3 yıldır devam ettiğini, Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne, hükümet ve devlet başkanı ile OECD, BM 'den 15 katılımın olacağını kaydetti.

Noyan, mini zirveye bölgesinde su sorunu olan ülkelerin davet edildiğini, Tualo adlı ülkenin de zirvede yer alacağını, Madagaskar'ın ise iç sorunları nedeniyle zirveye katılamayacaklarını bildirdiğini aktardı.

Bütün ülkeleri su konusunda işbirliğine davet eden bir çağrı metninin kabul edilmesinin ön görüldüğünü de belirten Noyan, Bakanlar Konferansı'nın sonunda ise Bakanlar Bildirisi'nin yayınlanacağını, aynı zamanda 40 sayfalık bir İstanbul Su Rehberi'nin de hazırlandığını söyledi.

Bakanlar Konferansı'na 128 ülkeden katılım olacağını ifade eden Noyan, forum çerçevesinde ayrıca Yüksek Seviyeli Memurlar Toplantısı'nın da gerçekleşeceğini bildirdi.

Noyan, forum kapsamında ayrıca, İstanbul Su Mutabakatı'nın da kabul edileceğini dile getirerek, ''Foruma 17 bin 800 yurt dışından, 13 bin Türkiye'den olmak üzere yaklaşık 30 bin civarında kişi kayıt yaptırdı. Bugüne kadar böylesine kapsamlı forum hiç yapılmamıştı. Bu aynı zamanda ekonomik krize karşı Türkiye'ye bir canlılık da katacak'' dedi. Noyan, forumun Türkiye'nin tanıtımı açısından da büyük önem taşıdığını vurguladı.

Sumru Noyan, 2009 Türkiye Su Raporu'nun hazırlandığını ve bu raporun da forumda dağıtılacağını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*