Dünya Su Forumu için dev tatbikat

Dünya Su Forumu için dev tatbikat.13301
  • Giriş : 13.03.2009 / 01:18:00
  • Güncelleme : 12.03.2009 / 23:29:56

Çok sayıda ülkenin devlet başkanı ve başbakanının katılacağı 5. Dünya Su Forumu nedeniyle İstanbul alarmda.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


16-22 Mart tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleştirilecek 5. Dünya Su Forumu'na Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Japonya Başbakanı Taro Aso, İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahmanov, Kırgızistan Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev, Ekvator Devlet Başkanı Rafael Correa, Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung, Monaco Prensi Albert II, Hollanda Kraliyet ailesinde Prince of Oranje olarak bilinen Prens Pieter, Fas'tan Kral VI Muhammed ve Japonya Veliaht Prensi Naruhito Kotaishi gibi isimler katılacak. İstanbul'da olacak isimler arasında Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı Sha Zukang, OECD Genel Sekreter Angel Guirra ve UNESCO Genel Direktörü Koichiro Matsuura da var.

Böylesi önemli isimlerin katılacak olması nedeniyle İstanbul'da üst düzey güvenlik önlemleri alınacak. Bu kapsamda kongre boyunca ne kadar polisin görev alacağının belirlenmesinden, başkanların geliş gidişine kadar, olası yangınlardan, kazalara kadar çok değişik konuları kapsayan bir tatbikat gerçekleştirildi. Tatbikata İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah bizzat yönetti.

Sabah saatlerinden itibaren çok sayıda polis, sahildeki yolda ve E-5 güzergah üzerinde önlem aldı. İki alternatif güzergah üzerinde de tatbikat yapıldı. Tatbikat kapsamında devlet başkanlarının otellerinden toplantıların yapılacağı Sütlüce Kongre ve Kültür Merkezi'ne götürülmesi de senaryolaştırıldı. İstanbul Emniyet Müdürü Cerrah, ilçe emniyet müdürleri ve şube müdürlerinden oluşan kalabalık heyet, Dolmabahçe'den iki tekneye binerek Boğaz'a açıldı.

Boğaz'da ilerleyen iki teknenin hem karadan hem havadan hem de denizden güvenliği alındı. İki polis helikopteri tekneler üzerinde güvenlik uçuşu yaptı. Bu sırada karadaki polisler teknelerin gittiği güzergah boyunca güvenlik tertibatı aldı. Bazı polisler sahilden dürbünle çevre kontrolü yaptı.

Beraberindeki emniyet müdürleri ile birlikte Sütlüce Kongre ve Kültür Merkezi'ne gelen Celalettin Cerrah burada yaptığı açıklamada, hazırlıkları son kez gözden geçirdiklerini söyledi. Cerrah, kongre boyunca alınması gereken önlemleri tatbikatının yapıldığını dile getirdi.

Cerrah, "Bize verilen bilgiye göre 27 devlet başkanı 2000'e yakın bakan seviyesinde yönetici ve 10 bine yakın sivil toplum kuruluşu temsilcisi gelecek. Biz bugün tedbirleri gözden geçirdik. O gün uygulayacağımızı planı tatbik ettik." dedi. Cerrah, devlet başkanlarının otellerinden kongre merkezine deniz yolunu kullanarak geleceklerini, bu kapsamda da tatbikat yapıldığını anlattı.

Kongre boyunca görev alacak polis sayısının henüz belirlenmediğini belirten Cerrah, "Zaten tatbikatı bunun için yaptık. Öngördüğümüz polis yeterli mi değil mi buna bakıyoruz. Cuma günü sayın Valimize polis sayısı, forum nedeniyle trafiğe kapatılacak yollar konusunda bilgi vereceğiz." şeklinde konuştu.

Emniyetin tatbikatı sırasında itfaiye ekipleri de bir çalışma yürüttü. Hazırlanan senaryoya göre; Sütlüce Kongre ve Kültür Merkezi'nin otoparkında yangın çıktı. Yoğun duman nedeniyle otoparktaki iki kişi ve salonda bulunan bir kişi etkilendi. Bu kişiler maskeli itfaiye ekiplerince alınarak ambulansa götürüldü. Tatbikat sırasında Kongre Merkezi'nde son kontrollerin yapıldığı görüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*