Dünya su uzmanları İzmir'de buluştu

Dünya su uzmanları İzmir'de buluştu.9805
  • Giriş : 21.01.2009 / 14:37:00

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Ege Üniversitesi (EÜ) işbirliğiyle düzenlenen Uluslararası Güvenli Su Üretimi Kongresi başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dört kıtadaki 13 ülkeden bilim adamlarının katıldığı kongre, Kültürpark İzmir Sanat Merkezi'nde 23 Ocak'a kadar devam edecek. Kongre boyunca İtalya, Almanya, Japonya, Arjantin, ABD, Şili, Güney Kore, Çek Cumhuriyeti, Güney Afrika Cumhuriyeti, Bulgaristan, İsveç, Polonya ve Türkiye'den 31 konuşmacı bildiri sunacak.

Kongrenin açılışına İzmir Vali Yardımcısı Fatih Ahmet Kurt, Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, EÜ Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, Yaşar Üniversitesi (YÜ) Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılışta konuşan Başkan Kocaoğlu, geçen yaz aylarında sınır değerlerin üzerine çıkan içme suyundaki arsenik oranlarını, bugün itibarıyla en çok 13 mikrograma düşürdüklerini söyledi. Kocaoğlu, bazı yeraltı kaynaklarında 60 mikrograma kadar yükselen arsenik oranının şubat sonunda 10 mikrograma ineceğini ifade etti.

Dünyanın karşı karşıya bulunduğu kuraklığın getirdiği susuzluk tehlikesi ve güvenli su kaynaklarının süratle tükenmesinin sadece İzmir'in değil, bütün Türkiye'nin problemi olduğuna dikkat çeken Kocaoğlu, hem yerel yönetimlere hem de merkezî idareye büyük sorumluluklar düştüğünü kaydetti.

Kocaoğlu, İzmir'in su sıkıntısının çözümü konusunda çok önemli adımlar attıklarını belirterek, "Kuraklıkla birlikte İzmir'in yeraltı sularında diğer değerler aynı kalırken 2007 yaz aylarına kadar arseniğe ilişkin olağan dışı bir değer de tespit edilmemişti. 2007 yılına dek uluslararası kabul edilebilir değer olarak gösterilen litrede 50 mikrogram arseniğin, yeni kabul edilen 10 mikrograma doğal yollardan düşürülmesi mümkün değildi. Dört ayda toplam 15 milyon Euro'luk yatırımla 3 arsenik arıtma tesisi kurarak, problemi büyük ölçüde çözdük. İzmir'de 20 noktadan alınan son numunelerde arsenik değerlerini, sadece iki yerde 13, üç yerde 11, on beş yerde 10 mikrogramın altında tespit ettik." diye konuştu.

Su üzerinden siyasetin yanlış olduğunu savunan Kocaoğlu, baraj ve diğer yatırımların tamamlanması halinde, mevcut yüzey kaynaklarıyla birlikte yeraltı sularını rezerv olarak tutarak İzmir'in içme suyu ihtiyacının karşılanabileceğini dile getirdi.

Soruları da cevaplayan Başkan Aziz Kocaoğlu, arsenik değerlerinin valilikle birlikte ölçüldüğünü, ayrıca İl Hıfzıssıhha Kurumu'na da gönderildiğini kaydetti.

Rektör Yılmaz ise ABD'nin batı bölgeleriyle Çin, Kore, Tayland, Tibet, Moğolistan, Hindistan, Bangladeş, Kamboçya, Tayvan ve Meksika gibi ülkelerde sudaki arsenik seviyesinin çok yüksek olduğunu belirtti.

Yılmaz, Türkiye'de 2005 yılında içme suyundaki kabul edilebilir arsenik miktarının litrede 50 mikrogramdan 10 mikrograma düştüğünü kaydederek, "Ülkemiz için önemli olan arsenik değerleriyle ilgili bu değişikliğin gerektirdiği yatırımları, arseniğin insan sağlığına etkisi ve güvenli su üretimine ilişkin uygulamaları uluslararası bir organizasyonla kamuoyuna yansıtmak istedik. Birçok ülkeden, alanında öncü bilim insanlarını bir araya getirdik. Bunlar dünyanın farklı bölgelerindeki sularda arsenik kirliliğinin araştırılması ve giderilmesi konusunda uluslararası projelerde çalışarak global çözümler üretmiş kişilerdir." şeklinde konuştu.

Vali Yardımcısı Kurt da Türkiye'nin, ciddi çalışmalar yapmazsa su fakiri ülkeler sınırına yaklaşacağını vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*