Dünya tersine döndü!

  • Giriş : 11.04.2007 / 00:00:00

Hep kız çocuklarının okula gönderilmeyişiyle gündeme gelen Doğu Anadolu'da bir sınıf. Bu sınıfta 12 kız öğrenciye karşılık bir erkek öğrenci bulunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Elazığ'ın Palu ilçesinde kız çocuklarının okullaşması yönünde yapılan çalışmalarda ilk kez bir ilköğretim okulunda kız öğrencilerin sayısı erkek öğrencileri geçti. Palu İlköğretim Okulu'nun 8. sınıfında 12 kız öğrenciye karşılık bir tek erkek öğrenci bulunuyor
Elazığ'ın Palu ilçesinde kız çocuklarının okullaşması yönünde yapılan çalışmalarla ilk kez bir ilköğretim okulunda kız öğrencilerin sayısı erkek öğrencileri geçti. 68 kız öğrenciye karşılık 63 erkek öğrenci bulunan Palu İlköğretim Okulu'nun birinci sınıfında 10 erkek, 13 kız öğrenci bulunurken, 8. sınıfta ise 12 kız öğrenciye karşılık tek bir erkek öğrenci eğitim görüyor. Palu Kaymakamı Ayhan Yazgan, ilçede eğitim alanında 5-10 yıl öncesine kadar hiç kimsenin tahmin edemeyeceği bir seviyeye ulaştıklarını söyledi. Okul öncesi eğitimde yüzde 80'lerin üzerine çıktıklarını belirten Yazgan, 2003 yılında başlayan 'Haydi kızlar okula kampanyası'nın da kız öğrencilerin okullaşmasına büyük etkide bulunduğunu belirterek, ilçedeki yatılı bölge ilköğretim okulunda 2003 yılında hiç kız öğrenci yokken bugün 120'nin üzerine kız öğrenci bulunduğunu ifade etti ve “Bu başarı bizleri idareci olarak çok mutlu ediyor” dedi.

Sınıftaki tek erkek öğrenci olan Heybet Küçük ise 12 kız arasında ders görmenin güzel bir duygu olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious