Dünya Ticaret Örgütü görüşmeleri başarısız

Dünya Ticaret Örgütü görüşmeleri başarısız.10567
  • Giriş : 29.07.2008 / 22:23:00

Dünya Ticaret Örgütü görüşmelerinin, tarımda himaye tartışması nedeniyle anlaşmazlıkla sonlandığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İsviçre'nin Cenevre kentinde yapılan görüşmelerde ABD Ticaret Temsilcisi Susan Schwab, gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Bu kez sonuca çok yakındık'' dedi. ABD'nin, Doha görüşmelerine bağlı kalacağını belirten Schwab, ''bütünüyle bir çöküşten sözetmenin zamanı olmadığını, ABD'nin bu konudaki taahhütlerinin hala masada olduğunu ve karşıdan yanıt beklediğini'' kaydetti.

Yeni Zelanda Ticaret Bakanı Phil Goff da, Doha görüşmelerinin gelecek bir tarihte sürmesi konusunda umutlu olduğunu söyledi. Goff, ''Bu haftanın, gelecekte yapılacaklara temel oluşturmasını başarmış olmayı umuyorum'' diye konuştu.

Yaklaşık 35 ülkenin bakanları, 2001'den beri sürdürülen Doha turu müzakerelerinde ilerleme sağlanması amacıyla 9 gün önce biraraya gelmişlerdi. Uzlaşmazlığın odağında, kalkınmakta olan ülkelerdeki tarım üreticilerinin korunması için hazırlanan bir önerinin olduğu belirtiliyor.

ABD'nin yüksek tarım sübvansiyonlarının, yoksul ülkelerdeki üreticilere etkisinin odakta yer aldığı görüşmelerde, ABD'nin sübvansiyonlarda yapacağı kesintiyle ilgili önerilerinin, yoksul ülkeler tarafından yetersiz bulunduğu bildirildi. Kalkınmakta olan ülkeler, diğer ülkelerin uyguladığı vergilerin de azaltılmasını istiyor.

ABD'de kasım ayında yapılacak seçimle yönetimin değişmesi ve AB Komisyonu'nda gelecek yıl gerçekleşecek değişiklikler ve Hindistan'da yakın gelecekte yapılması olası seçimlerin, görüşmelerin gelecekteki akışını değiştirebileceği bildiriliyor.

Görüşmenin başarısız olmasının, uluslararası ticarete kısa vadeli ve belirgin bir etkisi olmayacak. Tartışmaya konu olan maddelerin uygulanmasında, 5 ya da 10 yıl gibi uzun vadeler uygulanıyor.

Ancak, bu görüşmelerin anlaşmazlıkla sonuçlanmasının, ''korumacı'' eğilimi artırabileceği ve karar alıcıları, korumacılıkla daha sıkı biçimde mücadeleden uzaklaştırabileceği belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*