Dünya Ticaret Örgütü'nden (WTO) Türkiye'ye övgü geldi

Dünya Ticaret Örgütü'nden (WTO) Türkiye'ye övgü geldi.9105
  • Giriş : 03.01.2008 / 15:19:00

Dünya Ticaret Örgütü, Türkiye'nin güçlü dış ticaret performansının, bu yılda devam edeceğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

WTO raporu ve verilerinden derlenen bilgiye göre, Türkiye'nin, 2002 yılından bu yana hızlı bir artış sürecinde olan dış ticaret hacmi, bu yıl da, mevcut ve yeni pazarlara yönelik daha çok mal-hizmet ihracat ve ithalatıyla artarak devam edecek.

WTO'ya göre, Türkiye'nin dış ticaret hacminin artmasında rekabetçi bir ekonomik yapıya sahip olması ve KOBİ'lerin üretiminin artması, önemli bir unsur olarak göze çarpıyor.

WTO, Türkiye'nin her geçen yıl, dünya ticaretinden aldığı payın arttığına da dikkat çekiyor.

-DIŞ TİCARETTEKİ YAPISAL REFORMLAR...-

Türkiye'nin, mal ihracatının, 2002 yılından bu yana 2 katın üstünde artış gösterdiğine dikkati çeken WTO, imalat sektörünün, Türkiye'nin mal ihracatı üzerindeki katkısının yüzde 80'lerin üstüne çıkarak yükseliş gösterdiğini vurguluyor.

Türkiye'nin dış ticaret kompozisyonunda, ihracat yönünde bir ivme olduğu, ayrıca ihracat içindeki yüksek teknoloji ürünlerinin artış gösterdiğinin belirtildiği WTO raporunda, İthalat kompozisyonunda ara ve yatırım malları ithalatının artış gösterdiği, ancak yüksek enerji fiyatlarının da ithalat üzerinde olumsuz yük oluşturduğu ve bunun da dış ticaret açığının artmasına neden olduğu ifade ediliyor.

WTO'ya göre, Türkiye'nin dış ticaretteki yapısal reformlarını sürdürmesi, Türkiye'nin ekonomik performansını da artıracak.

Türkiye'nin ihracatının yarısından fazlasının AB ülkelerine yapıldığının hatırlatıldığı WTO raporunda, AB tam üyelik sürecinin, dış ticaret hacmini daha artıracağına dikkat çekiliyor.

WTO raporunda, Türkiye'nin, Dünya Ticaret Örgütü'nün genel kurallarının da başarılı bir uygulayıcısı olduğu, AB ile yapılan Gümrük Birliği anlaşması ve AB'ye uyum sürecindeki dış ticaret düzenlemelerinin de, Türkiye'nin dış ticaret açısından geleceğini cazip kıldığı kaydediliyor.

Türkiye'nin bir çok alanda serbest bir dış ticaret rejimi uyguladığı belirtilirken, sadece tarım alanında gümrük tarifeleriyle getirilen kısıtlamaların olduğu ve bu kısıtlamaların da tarım sektörünün rekabet ile güçlenmesini önlediği vurgulanıyor.

-DIŞ TİCARETİN YABANCI SERMAYEYE ETKİSİ...-

WTO'ya göre, turizmden, bankacılığa, telekomünikasyondan, madenciliğe, enerjiden, yatırım ortamına kadar hemen tüm sektörlerde gelişmiş ülkelerin uyguladığı liberal kuralları uygulayan Türkiye, küresel düzeyde de serbest dış ticaret rejimini başarıyla uyguluyor.

Türkiye'nin, liberal dış ticaret rejimi sayesinde yatırım ortamının geliştiğinin belirtildiği WTO raporunda, bu çerçevede, Türkiye'nin gerek özelleştirme, gerekse diğer yollardan önemli düzeyde yabancı sermaye çektiği ifade ediliyor.

-REKABETİN EKONOMİK BÜYÜMEYE ETKİSİ...-

Dünya Ticaret Örgütü, Türkiye'nin rekabeti artırıcı ve tüketici refahı temeline dayalı adımlar atarak, kaliteli üretim ile kalitesiz üretim arasındaki farkı daraltmaya çalıştığını belirtirken, istihdam, eğitim ve sağlık alanında gerçekleştirilecek yapısal reformlar ile Türkiye ekonomisinin daha rekabetçi bir yapıya kavuşarak büyüyeceğini vurguladı.

Türkiye'de, Ocak-Aralık dönemini kapsayan 1 yıllık ihracat, geçen yıla göre yüzde 23,49 artışla 105 milyar 925 milyon 486 bin dolar oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious