Dünya yoksullarının yüzde kaçı kadın?

Dünya yoksullarının yüzde kaçı kadın?.12036
  • Giriş : 10.07.2009 / 12:07:00
  • Güncelleme : 10.07.2009 / 12:39:38

Ekonomik krizlerden en çok kadınların etkilendiği ve dünya üzerindeki yoksulların yüzde 60’ını kadınların oluşturduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


11 Temmuz Dünya Nüfus Günü dolayısıyla bir açıklama yapan Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu İcra Direktörü Thoraya Ahmed Obaid, bu yılki Dünya Nüfus Günü temasını 'Ekonomik Krizin Çaresi: Kadına Destek' olarak belirlediklerini kaydederek, “Krizleri aşmak için kullanılan teşvik paketlerinden daha çok erkekler yararlandırılıyor. Oysa kadınlar erkeklere oranla çocukların sağlığı, beslenmesi ve eğitimi için daha fazla harcama yapıyorlar. Üstelik kadınların aldıkları kredileri geri ödeme oranı erkeklere kıyasla daha fazla” dedi.

Ulusların refahının, kadınlar için sağlanan sağlık, eğitim ve işgücü olanaklarıyla doğrudan bağlantılı olduğunu belirten Obaid, “Kadınlara sağlanacak maddi olanaklar krizin daha kritik bir hal almadan üstesinden gelmede en hayati stratejidir. Dünya üzerinde cinsiyet ayrımcılığının azaldığı yerlerde yoksulluğun da doğru orantıda azaldığı bir gerçektir” şeklinde konuştu.

Dünya üzerindeki yoksulların yüzde 60'ını kadınların oluşturduğunu belirten Obaid, “Kızların eğitilmesi tüm kalkınma yatırımları içerisinde getirisi en yüksek yatırımdır” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*