Dünya zenginleri, paralarına para kattı

  • Giriş : 22.09.2006 / 00:00:00

Ünlü ekonomi dergisi Forbes'in bu yıl hazırladığı en zengin 400 kişi listesinde ilginç bir durum yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Forbes tarafından hazırlanan "en zengin 400 kişi" listesinin başında her zamanki gibi Microsoft firmasının sahibi Bill Gates bulunuyor. 53 milyar doları olan Gates'i, 46 milyar dolar ile Berkshire Hathaway şirketinin sahibi Warren Buffet takip ediyor. Forbes'e göre Gates ve Buffet, dünyanın en zengin iki kişisi. Buffet, bir önceki listeye göre zenginliğini 6 milyar dolar artırmış durumda.

Onların ardından üçüncü sırada 30 milyar dolarla Meksikalı işadamı Carlos Slim geliyor. Listede en zengin üçüncü Amerikalı olan kişi ise Las Vegas'ta gazino işleten Sheldon Adelson. Forbes'e göre bir yıl önceki zenginliği 9 milyardan bu yıl 20,5 milyar dolara yükselen Adelson, iki yıl boyunca saatte yaklaşık bir milyon dolar kazandı. Adelson'ı, Oracle şirketinin yöneticisi Larry Ellison 19 milyarla takip ediyor. Ellison'un hemen ardından 16 milyarla Microsoft'un kurucularından Paul Allen geliyor.

İlk onda ise iki tane kadın yer alıyor. İlki Wal-Mart Stores şirketinin kurucusu Sam Walton'un gelini Christy Walton. 15,6 milyar dolara sahip olan Walton dışındaki ikinci kadın ise 15,5 milyar dolar ile Sam Walton'ın kızı Alice. Genel listede Walton'ın gelini yedinci olurken, kızı ise dokuzuncu durumda.

Listede ilk 11'de yer alan "Walton"lar ise 6. sıradaki Jim Walton, 7. sıradaki Robson Walton ve 11. sıradaki Helen Walton. İlk 11'de Wall-Mart şirketinden 5 kişi bulunuyor.

Listedeki milyarderlerin diğer bir özelliği ise büyük çoğunluğunun 50'li yaşlarda olması. Zenginlerden sadece 7'si henüz 40'ına ulaşmamış. En genç zenginler ise ikisi de 33 yaşında olan Google'ın kurucuları Sergey Brin ve Larry Page. Listede sırayla 12. ve 13. olan Brin'in 14,1, Page'in ise 14,0 milyar doları bulunuyor.

Listenin son sırasında ise 1,0 milyar dolarla Sehat Sutardja yer alıyor.

Dergiye göre milyarderlerden beşinden biri Kaliforniya eyaletinden çıkarken, yedisinden biri de New York'tan çıkmış.

Listeye bu sene 28 yeni kişi katılmış. Daha önceki listede bulunan 8 kişi ise bu yıl hayatını kaybetmiş.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious