Dünyaca ünlü ağaç evler kül oldu

  • Giriş : 07.02.2007 / 00:00:00

Antalya'nın Kumluca ilçesine bağlı Olimpos Milli Parkı içerisindeki ''Kadir'in Ağaç Evleri'' adlı konaklama tesislerinde bulunan Kadir Kaya'ya ait dünyaca ünlü ağaç evlerde yangın çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünyaca ünlü Olimpos Milli Parkı içerisinde 20 yıl önce Kadir Kaya tarafından kurulan "Kadir'in Ağaç Evleri" isimli konaklama tesisinde, saat 15.30 sıralarında yangın çıktı. 200 yataklı tesiste konaklayan 15 turist, yangının başlamasıyla birlikte çalışanlar tarafından tahliye edildi.

Elektrik kontağından çıktığı tahmin edilen yangında alevler, kısa sürede bütün işletmeyi sardı. 100 bungalow, 15 kabin ve 10 dorm (ağaç gövdesine monteli) odadan oluşan kompleksteki yangına Kumluca Orman Bölge Şefliği ve Kumluca Belediyesi İtfaiyesi'ne ait ekipler ile Finike Orman İşletme Müdürlüğü ve çevre belediyelerin itfaiye ekipleri müdahale etti.

Yaklaşık 2 saat sonra kontrol altına alınabilen yangında ağaç evlerin tamamı yandı. Yangının Milli Park Ormanı'na sıçramaması büyük bir doğal faciayı önledi. Tesislerin sigortasının bulunmadığı öğrenildi.

Yangın mahallinde incelemelerde bulunan Kumluca Kaymakamı Abdullah Arslaner, yangından saat 16.00 sıralarında haberleri olduğunu belirterek, ''Can kaybı yok ama işletmenin hemen hemen tamamı yandı. Bütün ekiplerimiz yangına hızla müdahale etti. Ancak, tesisin ağaçtan olması, söndürme çalışmalarını zorlaştırdı. Yangının bir barakadaki fişe takılı elektrikli battaniyeden çıktığını tahmin ediyoruz. Kasıt ve can kaybı olmamasına seviniyoruz. İşletme tamamen yandı.'' dedi.

Olimpos'un bağlı olduğu Ulupınar Köyü Muhtarı Sami Ilgaz ise, "İtfaiye ekipleri gelenceye kadar yangın kısa sürede tüm evleri sardı. Konaklayan tatilciler kısa sürede tahliye edildi. Tatilcilerden yangına maruz kalan kimse olmadı. Gündüz çıkması nedeniyle kısa sürede tahliye yapıldı. İşletme sahibi Kadir Kaya, Amerika'daydı.'' diye konuştu.

Kadir Kaya'ya ait ünlü ağaç evler çevre ve turizm alanında dünyanın birçok yerinden ödüller aldı. Uluslararası "Backpacking" camiasında popüler olan "Kadir'in Ağaç Evleri", geçen yıl magazin dergisi TNT tarafından "Yeryüzünün En İyi Hosteli" seçildi.

Dünyanın önde gelen alternatif turizm dergilerine kapak olan "Kadir'in Ağaç Evleri", Discovery Channel ve National Geographic gibi televizyon kanallarına da konuk olmuştu.

Olimpos Milli Parkı içerisinde 20 yıl önce kurulan tesis, konseptiyle Türkiye'de ilk olmuş ve örnek oluşturmuştu. Bölgedeki ilk ağaç evleri kuran Kadir Kaya'nın ardından çok sayıda girişimci de bölgede ağaç evler kurmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious