Dünya'da 1 saat ışıkları kapatma eylemi

Dünya'da 1 saat ışıkları kapatma eylemi.13014
  • Giriş : 30.03.2009 / 08:43:00

İklim değişikliği için Dünya Saati Eylemi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İklim değişikliği tehdidine dikkat çekmek üzere "Dünya Saati" adıyla düzenlenen 1 saatlik ışıkları kapatma eylemi nedeniyle Antarktika'daki araştırma üssünden Mısır'ın Büyük Piramitlerine, New York'taki Empire State binasına kadar birçok yer dün gece karanlığa büründü.

Dünya Doğal Yaşamı Koruma Vakfı'nın (World Wildlife Fund-WWF) girişimiyle küresel ısınmaya dikkati çekmek amacıyla 20.30-21.30 arasında yapılan 1 saat karanlık eylemine 88 ülkede yaklaşık 4 bin kent ve kasaba katıldı.

New York'ta Times meydanı, Brodway'de bazı tiyatrolar, Washington'da da Dünya Bankası, Howard Enstitüsü, Smithsonian Müzesi dahil çok sayıda bina 1 saatliğine karardı.Şili'nin başkenti Santiago'da, "Dünya Saati" eylemi nedeniyle Şili Cumhurbaşkanı Michelle Bachelet'in ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden için yemek
verdiği devlet başkanlığı binası dahil bazı kamu binalarının ışıkları 1 saatliğine söndü. Bachelet ve Biden ile kendilerine eşlik eden onlarca konuk,
yemeklerini mum ışığında yediler.

Meksiko'da ise, yerel yönetim ve iş yeri sahipleri gerekli olmayan tüm ışıkları kapatınca, 17 otel, 31 bina ve anıtın da aralarında bulunduğu 100'den
fazla bina karardı.

Eyleme ilk kez katılan Çin'de, başkent Pekin'de ise 2008 olimpiyatlarına evsahipliği yapan Kuş Yuvası Stadyumu ile su sporları merkezi Su Küpü kararan binalar arasında yerlerini aldı.

EYLEME İstanbul SAPPHİRE DE KATILDI
Küresel eklim değişikliğine karşı gerçekleştirilen "Dünya Saati" (Earth Hour) eylemine İstanbul Sapphire'de katıldı. 83 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen eylemde tüm ışıklar 1 saat kapalı tutuldu.

Küresel iklim değişikliğine karşı gerçekleştirilen eyleme destek veren İstanbul Sapphire'de, sadece ışıkları kapatmakla yetinmeyerek, aynı zamanda tüm binada inşaata da bir saat süreyle ara verdiği öğrenildi.

SABANCI CENTER'IN IŞIKLARI KAPANDI
Sabancı Holdingin "Dünya Saati" kampanyasına destek vererek 28 Mart 2009 Cumartesi günü 20.30 - 21.30 saatleri arasında Sabancı Center'ın ışıklarını kapattığı bildirildi.

Sabancı Holdingden yapılan yazılı açıklamada, holdingin, geçen yıl da TEMA Vakfının enerji tasarrufuna ve verimliliğine dikkat çekmek üzere yaptığı
"ışık kapatma" çağrısına destek vererek, Sabancı Center'ın ışıklarını eylem süresince kapattığı hatırlatıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*