Dünyada 200 milyon çocuk işçi çalışıyor

  • Giriş : 12.06.2007 / 11:28:00

ILO, 200 milyon'un üzerinde çocuk, eğitim gibi temel haklardan yoksun yaşadığını duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), büyük çoğunluğu tarım alanlarında çalışan 200 milyon'un üzerinde çocuk, eğitim gibi temel haklardan yoksun yaşadığını duyurdu.

ILO'nun dünya çocuk işçiliğiyle mücadele günü kapsamında BBC'de yayınladığı raporuna göre, yaşları 5 ila 14 arasında 132 milyon çocuk; tarım sektöründe çalışmaya zorlanıyor.

Sağlıkları tehdit altında olan bu çocuklar, eğitim olanaklarından yoksun bir şekilde hayatlarını sürdürüyor. Örgütün verilerine göre, tarım dışında madencilik ve inşaat alanları çocuklar için 2 tehlikeli sektör olarak görülüyor. Son 4 yılda dünya genelinde çalışan çocuk sayısının yüzde 11 oranında azalması da dikkat çekiyor.

ILO yetkilileri, çocukların okul sonrasında ya da okulların tatil olduğu harman dönemlerinde ailelerine destek olmalarını engellemek istemediklerini, ancak çocukların sağlığını ve geleceğini risk altına atan işleri yapmalarının önüne geçmeyi hedeflediklerini açıkladı. Yeni bir strateji geliştirdiğini açıklayan ILO, çocuk işçiliğiyle mücadele etmek için uluslararası çiftçi sendikaları, tarım kalkınma kuruluşları ve küresel gıda sektörünü oluşturan diğer örgütlerden destek alacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious