Dünyada 3. gemi inşa merkeziyiz

  • Giriş : 29.10.2006 / 00:00:00

Bakanı Yıldırım, Türkiye'de devam eden tersanelerin bitmesi ile gemi üretim alanında dünyada üçüncü sıraya yükseleceğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kocaeli Serbest Bölge'de (KOSBAŞ) yapılan ilk gemi tersanesinin açılışı yapıldı. Bakan Yıldırım, Admarin Gemi Yapım Sanayi tarafından yapılan tersanenin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'de 2003 yılından bu yana çok şeylerin değiştiğini söyledi. Bu değişim ve gelişimlerin ulaştırma alanını da etkilediğini ifade eden Yıldırım, hava ulaşımında hayallerin ötesinde geçildiğini, demir yollarında yıllardır bekleyen büyük projelere başlandığını ve kara taşımacılığında ise 50 yıllın ihmallerini arkada bırakacak düzenlemelerin yapıldığını kaydetti.

Denizcilik sektörünün bu dönemde altın çağını yaşadığını anlatan Yıldırım, "2003 yılında Türkiye gemi inşaatında, dünya sıralamasında 22. sıradayken, su anda geldiğimiz sıra sekizinci. Daha önce 297 bin ton çelik işlerken, 500 bin ton çelik işler duruma geldik. Karadeniz Hopa'dan başlayıp, Dörtyol'a uzanan 8 bin 400 kilometrelik saha şeridimiz boyunca faaliyete geçen, hazırlıkları devam eden tersanelerin bitip tamamen devreye girdiğinde Türkiye gemi inşaatında 6 milyon dwt/ton üretim kapasitesine ulaşacak. Bur rakamla da Türkiye, dünya üçüncü büyük gemi inşa merkezi haline gelecek." diye konuştu.

Konuşmanın ardından tersanenin yapımında katkı sağlayanlara birer plaket verildi. Daha sonra kızların dans gösterileri açılışa renk kattı. Bakan Yıldırım, tersane açılış kurdelasını kestikten sonra gemi demirlerine kaynak vurdu.

Tersane, 2005 yılında kuruldu. Yatırımın yüzde 90'ı tamamlanan tersanede 450 personel istihdam ediliyor. Tersanede 3 adet kimyasal tankerin inşası devam ediyor. Tersane, yılda ortalama 10 bin ton çelik işleyerek, 2 - 3 genel kargo, konteynır, dökme yük gemisi, kimyasal tanker ve petrol tankeri inşa etmeyi hedefliyor. Admarin Tersanesi 20 milyon dolara mal oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious