Dünyada bugün öne çıkanlar

  • Giriş : 26.06.2006 / 00:00:00

Bu akşam saat 18:15 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar şunlar:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

LONDRA - The Guardian: "Politik sorunlar, hızla gelişen Türkiye'nin önüne engel çıkarıyor"

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden The Guardian, ekonomi, tarih, kültür ve turizm gibi alanlarda Türkiye'yi değerlendirdiği 16 sayfalık özel bir ek yayımladı. Türkiye'ye geniş yer ayıran The Guardian, özellikle ekonomi üzerinde durduğu yazısında Türkiye'nin dünyanın en hızlı büyüyen ve en çok yatırımcı çeken ülke konumunda olmasına rağmen yakın zaman önce beliren bazı politik tartışmaların ülkeye zarar verdiğine dikkat çekti.

LEFKOŞA - KKTC'de CTP'nin milletvekili sayısı 23'ten 25'e yükseldi

Lefkoşa ve Girne'de dün yapılan ara seçimlerde 2 Milletvekilliğini de kazanan Cumhuriyetçi Türk Partisi - Birleşik Güçlerin (CTP-BG) Meclis'teki sandalye sayısı 25'e yükseldi. Toplam 50 sandalyeli Meclis'te Ulusal Birlik Partisi'nin de 17 milletvekili var. Meclis'teki 7 sandalye Demokrat Parti'ye, 1 milletvekili de Barış ve Demokrasi Hareketi'ne ait. Yerel seçimlerde Ulusal Birlik Partisi 28 belediyeden 10'unu kazandı. Ulusal Birlik Partisi, 5 ilçe merkezinden İskele ve Güzelyurt'taki varlığını korudu, bu iki belediyeyi aynı adaylarla yeniden aldı.

KUDÜS - Olmert, askerlerini operasyon için bekletiyor

İsrail'de kayıp asker gerginliği sürerken Başbakan Ehud Olmert, büyük bir askeri operasyon için Gazze Şeridi'nde Ordu beklettiğini söyledi. Kudüs'te bir açıklama yapan Olmert, "Nerede olurlarsa olsunlar herkesi bulacağız. Kimse kaçamayacak" dedi. İ

TAHRAN - İran, nükleer gerginlikte petrol silahını son çare olarak düşünüyor

Petrol Bakanı Kazım Veziri Hamane'nin, "çıkarlarına saldırılması halinde İran'ın petrol silahını kullanacağını" açıklamasından bir gün sonra basın mensuplarına konuşan İran hükümet sözcüsü Gulamhüseyin İlham, ''İran'ın petrol silahını son çare olarak kullanacağını'' belirtti.

BAĞDAT - Irak'ta son dört ayda zorunlu olarak göç edenlerin sayısı 130 bini aştı

rak Parlemetosunun bugün ilk ele aldığı konu zorunlu olarak göç ettirilen ailelerin durumu oldu. Irak Göçmen Bakanlığı sözcüsü Settar Nevruz, ülkede iç göç yaşayan Iraklı sayısının 130 bini aştığını, bir başka ifadeyle 21 bin 731 ailenin göç etmek zorunda kaldığını açıkladı. Sözcü, özellikle geçen ay evlerini terk etmek zorunda kalan Iraklı sayısının resmi olarak 30 bini bulduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious