Dünyada bugün öne çıkanlar

  • Giriş : 10.07.2006 / 00:00:00

Saat 18:15 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MOSKOVA - FSB Başkanı Nikolay Patruşev: "Çeçen komutan Basayev'i ölü ele geçirdik"

Rusya İç İstihbarat Servisi FSB Başkanı Nikolay Patruşev, Çeçen lider Şamil Basayev'i İnguş Cumhuriyeti'ndeki bir çatışmada ölü ele geçirdiklerini söyledi.

ATİNA - Yunanistan, Kıbrıs görüşmelerine destek verdi

Rum lider Tassos Papadopoulos önceki gün KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile görüşmesinin ardından bugün Atina'yı ziyaret ediyor. Papadopoulos, Yunan Başbakan Kostas Karamanlis ile bir araya geldi. Görüşme ardından konuşan Karamanlis, Kıbrıs görüşmeleriyle ilgili oalrak "Günlük konuların yanı sıra siyasi konularda da görüşme olmasını istiyoruz." dedi. Yunan lider, "Anlaşma olumlu bir adım. Görüşmelerin bir sonuç doğurmasını umuyoruz. Soruna çözüm bulmak için iyi hazırlanılmalı. Kimse karışmamalı ve son tarih olmamalı." dedi.

GAZZE - Gazze'deki Türk gelinler yıllardır vatan hasretiyle yanıyor

İsrail tarafından büyük bir hapishaneye dönüştürülen Gazze Türkler için de esaret bölgesi olurken bölgedeki Türk gelinler vatan hasretiyle yaşıyor. İsrail'in geçen yıl tahliye ettikten sonra "asker kurtarma" gerekçesiyle geçen ay sonunda tekrar saldırdığı Gazze'de hayat herkes için büyük sıkıntılarla dolu. Filistinli kocası ile 15 yıldır Gazze'de yaşayan Işıl Doğan Zakkut adlı Türk de, 7 yıldır vatan özlemi ile yanıyor

ERBİL - Maliki, Yerel Kürt Parlamentosu'nda teröre karşı ortak mücadele çağrısı yaptı

Irak Başbakanı Nuri el Maliki, kuzeydeki yerel Kürt parlamentosunda yaptığı konuşmada halka "kardeşler olarak birleşin" çağrısı yaptı. Irak'ın diğer bölgeleri için de örnek olacağını ifade eden Maliki, Kaderimiz terörü ve direnişi mağlup etmek için birlikte kardeşçe çalışmaktır. Başka çaremiz yok" diye konuştu

BAĞDAT - Talabani'den Barzani'nin "düzenli Kürdistan ordusu" çağrısına destek

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, kuzeydeki Kürt bölgesini "gerçek anlamda savunacak modern bir gücün oluşturulmasına ihtiyaç duyulduğunu" söyledi. Talabani', "Güvenlik ve istikrarın sağlanması amacıyla, istediğimiz her yerde ihtiyaç duyduğumuzda, yararlanabileceğimiz iyi eğitilmiş ve modern silahlarla donatılmış bir gücün oluşturulması kaçınılmaz bir meseledir" dedi.

İSLAMABAD - Pakistan'da uçak kazası: 45 ölü

Pakistan'ın doğusundaki Multan kentinde iç hat seferi gerçekleştiren bir uçağın düşmesi sonucu uçaktaki 45 kişi hayatını kaybetti. Pakistan Uluslararası Havayolları'na ait Hollanda yapımı PK 680 nolu Fokker tipi uçağın motorlarından biri, kalkışından kısa bir süre sonra alev aldı. Yüksek gerilim hattına çarpan uçak havaalanı yakınlarındaki bir tarlaya çakıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious