Dünyada çalkantılı hafta beklentisi

  • Giriş : 16.05.2006 / 00:00:00

Dünya borsaları ve emtia piyasalarında dün yaşanan büyük düşüşler, emtia ve gelişmekte olan ülke para birimlerinde satışı ve dolar alımını tetikleyince, ABD doları piyasa genelinde keskin bir şekilde yükseldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Borsalardaki düşüşün riskten kaçınmayı da artırması nedeniyle, Türk Lirası ve Güney Afrika Rand'ı gibi gelişmekte olan piyasa dövizleri değer yitirdi.
Avrupa borsalarının yanı sıra Japon Nikkei endeksi son iki ayın en düşük seviyesinde kapanırken Japonya dışındaki Asya ülkelerinde hisseler de ortalama yüzde 1.5 oranında düşüş gösterdi.

Altın ve petrol düştü

İngiliz The Daily Telegraph gazetesi, dünya çapında son günlerde tahvil piyasası, borsalar ve ABD dolarında yaşanan büyük düşüşün ardından finansal piyasaların çalkantılı bir haftaya hazırlandığını yazdı.
Gazete, yükselen piyasaların geçen haftaki yoğun satışların olumsuz etkilerini hissettiğini belirterek, "Hisse ve tahviller Türkiye, Doğu Avrupa ve Latin Amerika'da önemli düşüşler gösterdi" dedi.
Öte yandan emtia fiyatlarındaki artışın ekonomide büyümeyi yavaşlatacağı endişesi, uluslararası piyasalarda altın ve bakır fiyatlarını geriletti.
Londra'da bakırın ton fiyatı yüzde 8.8 azalırken geçen hafta son 26 yılın en yüksek seviyesine çıkan altın fiyatları New York'ta yüzde 3.7 değer kaybetti. Altının onsu 687.60 dolara düştü.
ABD ham petrolünün varil fiyatı 2.12 dolar düşerek 69.92 dolardan, Brent petrolün varili ise 2.14 dolar düşüşle 70.18 dolardan işlem gördü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious