Dünyada en fazla cep telefonu vergisi alınan ülke: Türkiye

  • Giriş : 05.10.2007 / 09:20:00

"Dünyada cep telefonu üzerinden alınan vergilerin yüzde 56 ile en fazla Türkiye’de."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü Başkanı Şükrü Kızılot "dünyada cep telefonu üzerinden alınan vergilerin yüzde 56 ile en fazla Türkiye’de olduğunu" söyledi.

Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü Başkanı Şükrü Kızılot, dünyada cep telefonu üzerinden alınan vergilerin yüzde 56 ile en fazla Türkiye’de olduğunu belirterek, “Dünyanın hiçbir ülkesinde Özel İletişim Vergisi (ÖİV) ve Hazine Payı alınmıyor. Bu büyük bir çelişki. Türkiye’de elmasın bile KDV’si 0 iken, haberleşmeden yüzde 18 KDV tahsil ediliyor” dedi. Kızılot, cep telefonu üzerinden yapılan siparişlerden bile vergi alındığını belirterek, “Telefonla lahmacun siparişi verirsek, lahmacunun bile yüzde 25 ÖİV’si var” diye konuştu. Vergi uzmanı Kızılot, iletişim sektöründeki vergi yükü konusunda şunları kaydetti:

HİÇBİR ÜLKEDE YOK

“Cep telefonu konusu 60 milyon insanı ilgilendiriyor. Türkiye’de cep telefonlarından 7 ayrı ad altında vergi alınıyor. Bunların içinde en belirgini ÖİV. Bunun oranı cep telefonunda yüzde 25, sabit telefonda yüzde 15. ÖİV, dünyada hiçbir ülkede yok. Bir de yüzde 15 Hazine payı alıyoruz. Bu da dünyada sadece Türkiye’de var. Cep telefonundan alınan vergiler yönünden dünya rekoruna sahibiz. Cep telefonundan ortalama yüzde 56 vergi alınıyor. Gelişmekte olan 100 ülkede cep telefonundan alınan vergilerin ortalaması sadece yüzde 17. Bu bir dünya rekoru.”

UGANDA’DAN BİLE KÖTÜYÜZ

“Bu vergilerde Türkiye’den sonra Uganda geliyor, sonra Brezilya geliyor, ardından da Zambiya var. Hazine payının üzerinden de yüzde 18 KDV, yüzde 25 de ÖİV ödüyoruz. AB üyesi ülkelerde Hazine payı yok. AB’nin yönlendirme yönetmeliği de bu payın alınmasına engel. Başbakan, 2006 Kasım ayında ÖİV oranının ineceğine söz verdi. Başbakan bu indirim vaadinde bulunduğunda bütçe Meclis’e verilmişti. Bu yıl da en geç 17 Ekim’de verilmesi gerekiyor. Ama bu yıl bu indirimin yapılması için vakit var, bütçe Meclis’e verilmedi. Maliye’nin de vergi indiriminden kaygılanması anlamsız.”

ANAYASAYA AYKIRI

Haberleşme, anayasada güvence altına alınmış temel haklardan bir tanesidir ve kısıtlanamaz. Haberleşmeye yüzde 56 vergi getirilerek, haberleşme kısıtlanıyor.

Cep telefonu üzerinden alınan vergiler, anayasanın haberleşme hürriyetine aykırıdır. Bu vergilerin kesinlikle aşağıya çekilmesi gerekiyor. Hükümet, 2004 yılında pırlanta, elmas ve zümrüt gibi değerli taşların KDV’sini 0’a indirdi. Haberleşmede ise halen yüzde 18 alınıyor. Dünyanın her yerinde mücevher lüks görülüp vergisi yüksek tutulurken, Türkiye’de ise tam tersi.

Cep telefonundan 7 vergi kalemi birlikte alınıyor

İLK ABONELİKTE: 26 YTL ÖİV alınıyor.

TELSİZ RUHSAT ÜCRETİ: İlk abonelikte 10 YTL alınıyor.

TELSİZ KULLANIM ÜCRETİ: Her yıl 10 YTL alınıyor.

HAZNE PAYI: İşletmeciler gelirlerinin yüzde 15’ini her ay ödüyor.

KURULUM MASRAFI: İşletmeciler, gelirlerinin on binde 35’ini ödüyor.

ÖZEL İLETİŞİM VERGİSİ: Her ay yüzde 25 oranında alınıyor.

KDV: Yüzde 18 oranında alınıyor.

AKŞAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious